Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Κατατρόπωσε τον Εύνικο και διεκδικεί τη back-to-back άνοδο!

2024-04-14T17:23:31+00:00 2024-04-16T17:26:18+00:00.

Myrto Tsitsiou

14/Apr/24 17:23

Για την άνοδο για δεύτερη σερί σεζόν στο Πρωτάθλημα Ανδρών θα παίξει η Eurohoops Academy, μετά τη σπουδαία νίκη-πρόκριση!

Η Eurohoops Academy τα έπαιξε όλα για όλα για τα Play-Offs του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ και κατάφερε να πάρει την πρόκριση, επικρατώντας του Εύνικου με 60-53. Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου, οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη ήταν επιβλητικοί κόντρα σε έναν από τους πιο ποιοτικούς αντιπάλους της διοργάνωσης, του οποίου στέρησαν με τη νίκη τους την απευθείας άνοδο. Με άμυνα από… ατσάλι, εξαιρετικές συνεργασίες και τους παίκτες που έχουν φέρει τις μεγάλες επιτυχίες σε επίπεδο Νέων και Ανδρών τις τελευταίες τρεις σεζόν να βγαίνουν μπροστά, η ομάδα μας έδειξε πνευματικά και αγωνιστικά έτοιμη για το επόμενο βήμα! Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάριο Λούκα, ο οποίος κυριάρχησε στις μάχες μέσα στη ρακέτα με 14 πόντους, ενώ το καλύτερό του παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του έκανε ο Αλέξανδρος Βάτσιος, σκοράροντας 10 πόντους.

Δείτε τα highlights του αγώνα στο Hudl.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τη Eurohoops Academy, με τους Αλέξανδρο Βάτσιο και Μάριο Λούκα να κάνουν πράγματα και… θάματα στην επίθεση και την συνολική αμυντική λειτουργία να είναι υποδειγματική (15-6). Με την απόσταση να φτάνει σε διψήφιο αριθμό από το πρώτο δεκάλεπτο (20-9), οι αθλητές μας είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Εύνικος, βέβαια, δεν ήταν δυνατόν να… παραδοθεί τόσο εύκολα. Επιτιθέμενος κυρίως με σουτ από μακριά και πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, μείωσε την απόσταση στη δεύτερη περίοδο σε απόσταση ενός τριπόντου (28-25). Με δύο κρίσιμα μακρινά σουτ των Τάσου Ρένεση και Άγγελου Βασσάλα, ωστόσο, η απόσταση γύρισε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (35-25).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους αθλητές μας να έχουν μια σημαντική διαφορά ασφαλείας (35-27), το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Αν και ο do-or-die αγώνας είχε σημαντικό διακύβευμα και για τις δύο ομάδες, η Eurohoops Academy έδειχνε να το έχει μετατρέψει σε παράσταση για ένα ρόλο. Στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης ο Εύνικος εκμεταλλεύτηκε μερικές στιγμές αστοχίας και μείωσε την απόσταση, αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά. Το τρίποντο του Ανδρέα Καζιάνη (57-50), μετά από μία τρομερή μάχη στο παρκέ όπου οι Τάσος Ρένεσης και Βύρωνας Βάτσιος διεκδίκησαν τη μπάλα, «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη και την πρόκριση στα Play-Offs!

Για την Α’ Φάση των Play-Offs του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ η ομάδα της Eurohoops Academy θα αντιμετωπίσει τον Άρη Πετρούπολης, με τη σειρά να ξεκινά στο Κλειστό Γυμναστήριο Πετρούπολης (18/4, 21:30) και να συνεχίζεται στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών (22/4, 21:30).