Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Έκανε το 2-1 ο Άρης και τώρα must win στη Λεόντειο!

2024-04-21T12:30:39+00:00 2024-04-25T10:31:13+00:00.

Myrto Tsitsiou

21/Apr/24 12:30

Η Eurohoops Academy προσπάθησε να διεκδικήσει το ματς στο φινάλε, αλλά ηττήθηκε στην Πετρούπολη.

Στην 1η Αγωνιστική της Α’ Φάσης των Play-Offs του Πρωταθλήματος Ανδρών η Eurohoops Academy γνώρισε την ήττα με 61-69 από τον Άρη Πετρούπολης. Οι γηπεδούχοι έκαναν, έτσι, το 2-1 στη σειρά και τώρα η ομάδα του Κωνσταντίνου Μελέτη χρειάζεται τη νίκη στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών (22/4, 21:30) για να στείλει τη σειρά στο τελευταίο ματς. Το κακό πρώτο δεκάλεπτο επηρέασε την εικόνα των αθλητών μας σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι. Στο δεύτερο μισό, ωστόσο, με τον Παναγιώτη Σπυρόπουλο να ηγείται μιας συγκινητικής προσπάθειας, η Eurohoops Academy βρέθηκε κοντά σε μια επική ανατροπή, χωρίς να καταφέρει να την ολοκληρώσει.

Δείτε τα highlights του αγώνα στο Hudl.

Μουδιασμένοι μπήκαν στο παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου Πετρούπολης οι νεαροί αθλητές μας, με τον Άρη Πετρούπολης να τους αιφνιδιάζει και να παίρνει διψήφια διαφορά από τα πρώτα λεπτά (21-10, 10′). Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα, την ομάδα μας να βρίσκει στόχο κυρίως από τη γραμμή των βολών και παρά την βελτίωση της απόδοσής της στην άμυνα, να βλέπει τον Άρη Πετρούπολης να έχει επιβάλει τον ρυθμό του.

Μετά την ανάπαυλα η Eurohoops Academy έδειξε να μπαίνει πραγματικά στο παιχνίδι, με τον Παναγιώτη Σπυρόπουλο να δίνει τον ρυθμό. Παρά το γεγονός ότι η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό, Το επί μέρους 19-18 ήταν περισσότερο αντιπροσωπευτικό του επιπέδου των δύο ομάδων. Στην τελευταία περίοδο, με άξιους συμπαραστάσεις τους Αντώνη Πενταγιώτη, Τάσο Ρένεση και Ανδρέα Καζιάνη, η Eurohoops Academy έπαιξε το δικό της παιχνίδι. Βρέθηκε κοντά στην ανατροπή, μειώνοντας σε απόσταση δύο τριπόντων, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το κάτι… παραπάνω και πλέον χρειάζεται τη νίκη για να συνεχίσει να διεκδικεί την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ.