Eurohoops Academy Λεόντειος | Πρωτάθλημα Ανδρών: Έδειξε χαρακτήρα και τώρα για το «break» στην Πετρούπολη!

2024-04-24T15:34:06+00:00 2024-04-25T10:31:49+00:00.

Myrto Tsitsiou

24/Apr/24 15:34

Στο γεμάτο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου η Eurohoops Academy πήρε μια μεγάλη νίκη, με την πρόκριση στη Β’ Φάση των Play-Offs να κρίνεται στην Πετρούπολη.

Το 2-2 έκανε η Eurohoops Academy στην ημιτελική σειρά των Play-Offs του Πρωταθλήματος Ανδρών της Β’ ΕΣΚΑ, επικρατώντας με 76-71 του Άρη Πετρούπολης στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών. Οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη πέτυχαν μια ακόμη νίκη σε «do-or-die» ματς και έστειλαν τη σειρά στον τελευταίο αγώνα (Κλειστό Γυμναστήριο Πετρούπολης, 25/4, 22:00), ο νικητής του οποίου θα περάσει στην τελική σειρά με αντίπαλο τον Εύνικο. Με μια ηγετική εμφάνιση από τον νεαρό Τάνο Ρένεση, αλλά και τη σφραγίδα του Άγγελου Βασσάλα, η Eurohoops Academy παρέμεινε ζωντανή στη «μάχη» της ανόδου!

Δείτε τα highlights του αγώνα στο Hudl.

Η Eurohoops Academy μπήκε δυναμικά στο παρκέ της Λεοντείου Σχολής Αθηνών, με πολύ ενέργεια και υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα μακρινά σουτ. Κατάφερε, έτσι, να πάρει μια μικρή διαφορά (+4) και να βρίσκεται σε θέση οδηγού σε όλη την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, με ένα επί μέρους σερί 4-14, ο Άρης Πετρούπολης πέρασε μπροστά και έφτασε τη διαφορά στην ύψιστη απόσταση (20-27). Με μια δική της αντεπίθεση, ωστόσο, η ομάδα μας πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (28-27).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το παιχνίδι έγινε αρκετά ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε έναν άτυπο διαγωνισμό… τριπόντων, αλλά τη Eurohoops Academy να «κερδίζει», πετυχαίνοντας τέσσερα σερί σουτ και αποκτώντας το πλεονέκτημα στο τέλος της περιόδου (50-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση… αναπνοής. Η ομάδα της Πετρούπολης πήρε ξανά το προβάδισμα (60-62) για μερικά μόλις δευτερόλεπτα, αφού η Eurohoops Academy «απάντησε» άμεσα από τη γραμμή των βολών (64-62). Άγγελος Βασσάλας και Τάσος Ρένεσης, έχοντας οδηγήσει την προσπάθεια καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, πέτυχαν επίσης σημαντικούς πόντους στο φινάλε, διατηρώντας την πρωτοπορία για την ομάδα μας (73-71). Εκ τότε, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, και με 3/4 εύστοχες βολές, η Eurohoops Academy «σφράγισε» τη νίκη.