Μπάγερν: Μετά τις ήττες από τους “αιώνιους” έσπασε και το αήττητο της στην Γερμανία! (videos)

2020-01-19T17:06:52+00:00 2020-01-19T17:06:52+00:00.

19/Jan/20 17:06

Μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στην “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου υπέστη την πρώτη της απώλεια στο γερμανικό πρωτάθλημα εκτός έδρας από την Λούντβιγκσμπουργκ με 81-74.

Από το πρώτο μέρος οι Βαυαροί είχαν αρκετά προβλήματα κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και βρέθηκαν να “κυνηγούν” στο σκορ όντας πίσω με 37-31 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο η Λούντβιγκσμπουργκ πραγματοποίησε το καλύτερο επιθετικά κομμάτι της στο παιχνίδι και σκοράροντας 24 πόντους αύξησε το προβάδισμα της στο +10 (61-51) δείχνοντας πως μπορεί να πάρει μία μεγάλη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεχαν στην προσπάθεια ανατροπής από την Μπάγερν και 3′ λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν ξανά με +11 (75-64), ενώ στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι δεν άλλαξαν την μοίρα του ματς και γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα στην Γερμανία με 81-74, έχοντας πλέον ρεκόρ 14-1!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κάρινγκτον με 28 πόντους (9/13 σουτ), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Νάιτ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την Μπάγερν προσπάθησε ο Μονρό με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ και ο Ζίπσερ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πλέον η Μπάγερν Μονάχου ετοιμάζεται για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στην οποία είναι “ουραγός” μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στην Ελλάδα και θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/1, 21:30) των Γιάννη Σφαιρόπουλου και Τάιλερ Ντόρσεϊ στην έδρα της.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 37-31, 61-51, 81-74.