Μπάγερν: Απολαυστικός Μονρό και… νίκη κόντρα στην Βόννη! (videos)

2020-01-26T20:07:07+00:00 2020-01-26T20:07:07+00:00.

26/Jan/20 20:07

Στο 15-1 ανέβασε το ρεκόρ της η Μπάγερν Μονάχου κερδίζοντας εντός έδρας με 93-85 την Βόννη για το πρωτάθλημα Γερμανίας έχοντας για πρωταγωνιστή τον Γκρεγκ Μονρό.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Βαυαροί ήταν εκπληκτικοί και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +20 (51-31) και δεχόμενοι μόλις 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο η Βόννη αντέδρασε με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-11 και μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους (62-56) και έβαλε… “φωτιά” στο ματς.

Όμως η Μπάγερν με πρωταγωνιστή τον Γκρεγκ Μονρό και σκοράροντας 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο πανηγύρισε την 15η νίκη της στο BBL με 93-85!

Κορυφαίος φυσικά για την Μπάγερν ήταν ο πρώην NBAερ με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Μπάρτελ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ζίπσερ με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Πλέον οι Βαυαροί προετοιμάζονται για το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι (30/1, 22:15) της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Νίκες για Μπάμπεργκ – Βέχτα πριν τις “μάχες” με τις ελληνικές ομάδες!

Γερμανο-ελληνικές μονομαχίες φέρνει η 13η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, με την Ράστα Βέχτα να φιλοξενεί την ΑΕΚ (29/1, 21:30) και την Μπάμπεργκ να αντιμετωπίζει στην Ελλάδα το Περιστέρι (28/1, 19:00).

Στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα και οι δύο γερμανικές ομάδες κέρδισαν σχετικά εύκολα. Η Βέχτα εντός έδρας την Φρανκφούρτη με 73-65 και η Μπάμπεργκ την Μπραουνσβάιγκ με  94-85 εκτός έδρας!