Μπάγερν: Ασταμάτητη στο πρωτάθλημα και χωρίς… Μονρό! (videos)

2020-02-02T16:42:20+00:00 2020-02-02T16:42:20+00:00.

02/Feb/20 16:42

Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα Γερμανίας και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-1 κερδίζοντας την Βούρζμπουργκ με 71-60 χωρίς τον Γκρεγκ Μονρό.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα κακό και παρότι η Μπάγερν στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 7 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη με την Βούρζμπουργκ στο 25-25.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρότι ξέσπασαν επιθετικά και σκόραραν 25 πόντους, αμυντικά δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν αντίστοιχο πρόσωπο αλλά πήραν το ελάχιστο προβάδισμα με 50-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Μπάγερν επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί και την ποιότητα της και με επιμέρους σκορ 22-10 πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 71-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-1 παραμένοντας μόνη πρώτη στην κατάταξη της BBL.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ζίπσερ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ο Τζέντοβιτς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Λεσόρ με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Πλέον η Μπάγερν ετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου θα αντιμετωπίσει πρώτα εκτός έδρας την Βιλερμπάν (4/2) και μετά στο Μόναχο την Βαλένθια (7/2).

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 25-25, 49-50, 71-60.