10/Mar/24 19:29 March 10, 2024

gadamopoulos

10/Mar/24 19:29

IbakaSerge-Bayern

Η Μπάγερν, έπειτα από 14 διαδοχικές νίκες, ηττήθηκε στο Μόναχο από τη Βέχτα και έπεσε από την κορυφή στη Γερμανία. Νίκη της Μονακό στην έδρα της Γκραβελίν και απομακρύνθηκε κι άλλο από τη Βιλερμπάν, που έχασε από τη Σαλόν.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η εντυπωσιακή πορεία της Μπάγερν στο γερμανικό πρωτάθλημα βρήκε έπειτα από καιρό… «λακκούβα». Η ομάδα του Μονάχου υποδέχθηκε την Κυριακή (10/3) τη Βέχτα μετρώντας 14 διαδοχικές νίκες, όμως το σερί της έλαβε τέλος.

Οι παίκτες του κόουτς Πάμπλο Λάσο «κατέρρευσαν» στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκαν στην παράταση με 90-88 (κ.α. 80-80), για την 4η φετινή ήττα τους (18-4). Οι γηπεδούχοι έπεσαν από την κορυφή, στην οποία παρέμεινε η Τσέμνιτζ (19-4), καθώς η Βέχτα, με εξαιρετική πολυφωνία (Φλάνιγκαν 17π., Φέρνερ, Σβίγκερ από 15π., Αμίνου, Αριγκουζόχ από 10π.), πέτυχε ένα εντυπωσιακό 22-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Για τη Μπάγερν, οι 18π. (4/7τριπ.) του Έντουαρντς και οι 15π. που είχαν οι Μπολμάρο και Φρανσίσκο δεν έφταναν για να αποτρέψουν την έκπληξη από τους φιλοξενούμενους, που ανέβηκαν στην 5η θέση με ρεκόρ 15-8.

Στα playoffs η Μονακό!

Η Μονακό έγινε η πρώτη ομάδα στη ProA που – έστω και εννέα αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου – κατάφερε να εξασφαλίσει και μαθηματικά το εισιτήριο για τα playoffs της γαλλικής λίγκας.

Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν την Κυριακή στην έδρα της Γκραβελίν, όμως επικράτησαν με 72-68, παρά το «αθόρυβο» βράδυ του κορυφαίου σκόρερ της Ευρωλίγκα, Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε μόλις 9π. με 3/11 σουτ (2/8διπ., 1/3τριπ.), αλλά με 13π. του Μπράουν και 12 του Ντιαλό, οι «πρίγκιπες» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Μάικ Τζέιμς: Ο αντί-ήρωας που ξεπέρασε τον Σπανούλη

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σκόραρε μόλις 8π. στη δεύτερη περίοδο, μένοντας πίσω με 39-31 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, γύρισαν την κατάσταση με επιμέρους 24-10 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε ήταν πιο ψύχραιμοι.

Η Μονακό, με την τέταρτη διαδοχική επικράτηση, έφτασε σε ρεκόρ 23-2 και απομακρύνθηκε κι άλλο από τη 2η Βιλερμπάν, η οποία «έπεσε» στο 18-7 μετά την ήττα της με 88-87 στην παράταση (κ.α. 81-81) στην έδρα της Σαλόν/Σαονέ. Οι 16π. του Φαλ, οι 15 του Λουβαβούπ-Καμπαρό και οι 14 του Ντε Κολό πήγαν στο καλάθι των αχρήστων, καθώς οι γηπεδούχοι (10-15, 14οι) έκαναν την έκπληξη χάρη στους 20π. του Γκοντού, τους 19π. του Ουίλιαμς και κυρίως το νικητήριο καλάθι του Αντουάν Εϊτό στην εκπνοή του έξτρα πεντάλεπτου!