Γερμανία: “Άλωσε” την Βαμβέργη η Άλμπα! (photo-video)

2017-10-29T16:57:37+00:00 2017-10-29T16:57:37+00:00.

29/Oct/17 16:57

Μεγάλη νικήτρια το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος ήταν η Άλμπα Βερολίνου νικώντας εκτός έδρας την Μπάμπεργκ με 77-75!

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν εξαιρετικοί και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (42-33).

Όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μία τέλεια τέταρτη περίοδο με συνολικό σερί 23-13 και στο φινάλε έχοντας ψυχραιμία στις βολές έφυγαν νικητές από την Βαμβέργη με 77-75, αναγκάζοντας την πρωταθλήτρια Γερμανία στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σίκμα με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μπάτερφιλντ με 13 πόντους και 4 ασίστ. Από τους γηπεδούχους ο Νίκος Ζήσης είχε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-33, 62-54, 75-77