Μπάμπεργκ: ”Έπαιξε” με την φωτιά αλλά κέρδισε την Ουλμ

2018-01-07T20:59:46+00:00 2018-01-07T22:48:18+00:00.

07/Jan/18 20:59

Πήγε να χάσει δικό της παιχνίδι, όμως η Μπάμπεργκ έμεινε ψύχραιμη και πανηγύρισε την 11η φετινή της νίκη στην Γερμανία, αυτή την φορά απέναντι στην Ουλμ.

Τρομερό ματς ανάμεσα σε Μπάμπεργκ και Ουλμ. Για ένα ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές πήραν ”αέρα” 12 πόντων. Τα τελευταία λεπτά έκρυβαν συγκινήσεις!

Με μεγάλο σερί, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι. Πέρασαν ακόμα και μπροστά με έναν πόντο (76-77), ενάμιση λεπτό πριν την λήξη, όμως Ραντόσεβιτς και Λο με δικούς τους πόντους γύρισαν εκ νέου το σκορ και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς.

Ο Ρίκι Χίκμαν έκανε μεγάλο παιχνίδι με τους 21 πόντους του (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/12 βολές), τα 4 ριμπάουντ του και τις 8 ασίστ του! Ματσάρα και από τον Ράιν Τόμπσον, με 20 πόντους  (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/10 βολές), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Νίκος Ζήσης, για ένα ακόμα ματς πρωταθλήματος, δεν αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-38, 65-53, 80-77.