Μπάμπεργκ: Εκτός έδρας νίκη με κορυφαίο τον Χάκετ και τώρα… Ολυμπιακός

2018-03-04T20:12:38+00:00 2018-03-04T20:14:23+00:00.

04/Mar/18 20:12

Αν και χρειάστηκε την παράταση, η Μπαμπεργκ ”πέρασε” από την έδρα της Γκίσεν με 105-96 και πλέον στρέφει την προσοχή της στον Ολυμπιακό (9/3, 21:00).

Παραλίγο να γνωρίσει ακόμα μία ήττα στη Γερμανία, όμως τα κατάφερε. Η Μπάμπεργκ είδε την Γκίσεν να ανεβάζει την απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως είχε τους Ντάνιελ Χάκετ και Ρίκι Χίκμαν σε τρομερή ημέρα και έφυγε με το ”διπλό”.

Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Γερμανίας πήραν μία σημαντική διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι με ένα ”ξέσπασμα” αντέδρασαν. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη (και προσεχώς του Λούκα Μπάνκι) ήταν ανώτερη και με επί μέρους 20-11 στην παράταση, πανηγύρισε την 12η νίκη της, σε 22 ματς. Αντιθέτως, οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 11-11.

Όπως είπαμε, ο Ντάνιελ Χάκετ (26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Ρίκι Χίκμαν (24 πόντοι, 5 ασίστ), ήταν οι κορυφαίοι, με τον Ντορέλ Ράιτ (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα) να ακολουθεί. Ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε για 35′ και είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-42, 55-67, 85-85, 96-105 (παρ.).

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία στην Γερμανία και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.