Γερμανία: Διπλό “θρίλερ” και τετράδα για Μπάμπεργκ με… ήρωα τον Στάιγκερ! (photos-videos)

2018-05-01T17:15:47+00:00 2018-05-01T18:24:37+00:00.

01/May/18 17:15

Ολοκληρώθηκε η regular season του γερμανικού πρωταθλήματος, με την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση να κερδίζει εκτός έδρας την Μιτελντόιτσερ με 76-74 και να κατακτάει την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο και προηγήθηκαν με 20-9, όμως η Μπάμπεργκ αντέδρασε και γύρισε το ματς στο τέλος του ημιχρόνου, σε 38-35.

Στο δεύτερο μέρος, η “μάχη” στο παρκέ συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη και με τους φιλοξενούμενους τελικά να την παίρνουν, χάρη στο καλάθι του Στάιγκερ (76-74) 3′ δευτερόλεπτα πριν πάει το παιχνίδι στην παράταση.

P

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ντορέλ Ράιτ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Χάκετ με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ζήσης σε 27 λεπτά συμμετοχής είχε, 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Δείτε εδώ την τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος Γερμανίας!

Σε άλλο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής, η Μπάγερν πήρε δύσκολο διπλό στην Βόννη με 82-73 έχοντας για πρωταγωνιστές τον Κάνιχαμ με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ και τον Μπούκερ με 12 πόντου, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στα πιο καθοριστικό ματς της ημέρας, η Τζένα κέρδισε την Γκόθα με 85-81 και σε συνδυασμό με την νίκη της Μπρεμερχάβεν (87-74την Γκίσεν), η Γκόθα υποβιβάστηκε από την κατηγορία.