Μπάμπεργκ: Δύσκολο break και “αγκαλιά” με την πρόκριση στα ημιτελικά! (videos)

2018-05-09T22:24:25+00:00 2018-05-09T22:24:25+00:00.

09/May/18 22:24

Την νίκη με 90-82 πανηγύρισε η Μπάμπεργκ στην έδρα της Βόννης και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών, των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ειδικά στην επίθεση από την Μπάμπεργκ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, με 50-46!

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι δέχθηκαν μόλις 32 πόντους σε 20 λεπτά και με τους Ράιτ-Ρούμπιτ πρωταγωνιστές στην επίθεση, έκαναν το πολυπόθητο break με 90-82 και προηγούνται πλέον με 2-0 νίκες στην σειρά.

Κορυφαίοι παίκτες των νικητών ήταν, ο Ράιτ που έκανε double double με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ρούμπιτ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 30 λεπτά συμμετοχής, είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς, θα διεξαχθεί στην έδρα της Μπάμπεργκ στις 12/5 και σε ενδεχόμενο νίκης των γηπεδούχων, αυτοί θα προκριθούν στην ημιτελική φάση των γερμανικών playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 50-46, 70-63, 82-90