Μπάμπεργκ: “Σκούπισε” την Βόννη και πάει… ημιτελικά! (videos)

2018-05-12T16:03:03+00:00 2018-05-12T16:03:03+00:00.

12/May/18 16:03

Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήσης, κέρδισε την Βόννη στην έδρα της με 75-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των γερμανικών playoffs με 3-0 νίκες.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι αφού οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν την… ζωή τους στο σημερινό και η Μπάμπεργκ είχε προβάδισμα μόλις δύο πόντων (38-36).

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έπαιξαν καλύτερα στην επίθεση, πήραν διψήφιες διαφορές και παρότι η Βόννη μείωσε στο τέλος, δεν κατάφερε την μεγάλη ανατροπή με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν, την νίκη-πρόκριση με 75-70!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ράιτ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ρούμπιτ με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 30 λεπτά συμμετοχής “άγγιξε” το double double με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επίσης ο Ντάνιελ Χάκετ, είχε 5 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από την Βόννη ξεχώρισε ο Γκαμπλ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πλέον η Μπάμπεργκ με 3-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά των γερμανικών playoffs και περιμένει τον αντίπαλο της, από το ζευγάρι της Μπάγερν Μονάχου με την Φρανκφούρτη (1-1).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-36, 56-52, 75-70