Θριαμβευτικά στους τελικούς η Μπάγερν, οδυνηρός αποκλεισμός για Μπάμπεργκ!

2018-05-29T21:06:18+00:00 2018-05-29T21:06:18+00:00.

29/May/18 21:06

Η Μπάγερν έκανε το ”διπλό” στην Βαμβέργη και πέταξε εκτός την Μπάμπεργκ, περνώντας εκείνη στα τελικά του γερμανικού πρωταθλήματος!

Ήταν η καλύτερη ομάδα στην σειρά και το επιβεβαίωσε στο Game 4! Η Μπάγερν Μονάχου βρίσκεται στα τελικά της Γερμανίας, κερδίζοντας για τρίτη φορά την Μπάμπεργκ (79-83), η οποία δεν θα μπορέσει να υπαρσπιστεί τον περσινό της τίτλο, ενώ θα απουσιάζει και από την επόμενη Ευρωλίγκα!

Το ματς παρόλα αυτά, ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Στο ημίχρονο, η διαφορά ήταν ήδη στο +14 υπέρ τους, όμως το δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα η τελευταία περίοδος, έμελλε να γίνει πικρή!

Και αυτό διότι, στο 30′ το σκορ ήταν 69-63 και μέσα σε 3 λεπτά έγινε 69-75! Με μπροστάρηδες τους Μπαρθέλ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μπούκερ (15 πόντοι), οι Βαυαροί πήραν τα ηνία και δεν κοίταξαν πίσω! Ένα τρίποντο του Νίκου Ζήση (7 πόντοι, 4 ασίστ) στο -14”, μείωσε την διαφορά στους 2 (79-81), όμως ο χρόνος ήταν σύμμαχος της Μπάγερν!

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 52-38, 69-63, 79-83!