Μπάμπεργκ: Πήρε το διπλό, πρόβλημα με Ζήση (photo-videos)

2018-10-21T16:50:43+00:00 2018-10-21T20:17:53+00:00.

21/Oct/18 16:50

Η Μπάμπεργκ μπορεί να “πληγώθηκε” από τον τραυματισμό του Νίκου Ζήση στο αριστερό γόνατο, όμως κέρδισε εκτός έδρας εύκολα την Μπρεμερχάβεν με 93-88.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της Μπάμπεργκ είχαν βρει έναν καλό ρυθμό στην επίθεση και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 42-37, παρότι η άμυνα τους αντιμετώπιζε προβλήματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή, όμως η αμυντική τους λειτουργία δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν αρκετά, στο σκορ με την Μπάμπεργκ να διατηρεί το προβάδισμα (68-62).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και πάλι με “όπλο” την επίθεση της, η Μπάμπεργκ “λύγισε” την Μπρεμερχάφεν και πήρε το πολύτιμο διπλό με 93-88 και πλέον προετοιμάζεται για την “μάχη” στο Basketball Champions League με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (24/10).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ράις που έκανε double double με 19 πόντους, 10 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα και ο Ρούμπιτ με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 ασίστ. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο εξαιρετικός Ουόρεν με 26 πόντους (11/16 σουτ), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Επίσης ο Νίκος Ζήσης, είχε σε 13 λεπτά 4 πόντους με 2/2 βολές και 1/3 δίποντα, αλλά αποχώρησε έπειτα από τραυματισμό στο αριστερό γόνατο. Πλέον αναμένονται τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-42, 62-68, 88-93

Σε άλλο ματς της ημέρας με ελληνικό ενδιαφέρον, η Μπαϊρόιτ που θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πατρών (23/10) στους ομίλους του Basketball Champions League, πήρε μία “δραματική” εντός έδρας νίκη με 78-77, κόντρα στην Μπραουνσβάιγκ.

Καλύτεροι για τους επόμενους αντιπάλους της ομάδας του Μάκη Γιάτρα, ήταν ο Μάρτιν με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Στόκτον με 16 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα κι 2 ριμπάουντ.