Μπάμπεργκ: Νέα ήττα και ένα βήμα από τον… αποκλεισμό! (videos)

2019-05-25T22:27:32+00:00 2019-05-25T22:27:32+00:00.

25/May/19 22:27

Η Μπάμπεργκ ηττήθηκε εκτός έδρας με 87-78 από την Βέκτα και πλέον βρίσκεται ένα βήμα από τον αποκλεισμό της από τα playoffs, βρισκόμενη πίσω με 2-1 νίκες στην προημιτελική σειρά, του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με “όπλο” την επίθεση τους πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 48-39, απέναντι σε μία μέτρια Μπάμπεργκ.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Βέκτα συνέχισε να είναι σαφώς καλύτερη διαθέτοντας διψήφια διαφορά και παρότι, η Μπάμπεργκ “ροκάνισε” την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, τελικά ηττήθηκε με 87-78, στον κρίσιμο τρίτο προημιτελικό

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χόλινς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Μπρέι με 13 πόντους, 13 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από την ηττημένη Μπάμπεργκ, ξεχώρισε ο Ράις με 15 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Νίκος Ζήσης είχε σε 25 λεπτά συμμετοχής, 6 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Μπάμπεργκ για το game 4 (28/5) των προημιτελικών, με την Βέκτα να προηγείται με 2-1 και να θέλει μία νίκη για την μεγάλη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-39, 73-57, 87-78