Μπάμπεργκ: Τρίτη και “φαρμακερή” ήττα από Βέχτα και… τέλος η σεζόν! (videos)

2019-05-28T22:40:25+00:00 2019-05-28T23:10:08+00:00.

28/May/19 22:40

Η Μπάμπεργκ ηττήθηκε με 90-86 εντός έδρας από την Βέχτα και με 3-1 σκορ, αποκλείστηκε από την συνέχεια των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι, είχε γρήγορο ρυθμό από το πρώτο μέρος κάτι που βόλεψε την Μπάμπεργκ, η οποία κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 46-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βχκτα “ξύπνησε” και αντέδρασε αφού με επιμέρους σκορ 28-19 γύρισε πλήρως το ματς και προηγήθηκε με 70-65 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με την Μπάμπεργκ να προηγείται 1:30 πριν το τέλος με 86-82, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-0 και εξαιρετική άμυνα πήραν την νίκη-πρόκριση με 90-86.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χόλινς με 22 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Μπρέι με 15 πόντους, 14 ασίστ και 8 ριμπάουντ και ο Κέσενς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την Μπάμπεργκ, ξεχώρισε ο Ράις με 19 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Χάρις με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ζήσης είχε 4 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Πλέον η Βέχτα, μετά την πρόκριση της με 3-1 νίκες, θα αντιμετωπίσει στα playoffs την Μπάγερν Μονάχου στην ημιτελική φάση, με μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-42, 65-70, 86-90