Ο Γιάννης χτύπησε στο πρώτο λεπτό, οι Μπακς έχασαν από τους Ρόκετς

2021-04-30T07:20:10+00:00 2021-04-30T07:20:43+00:00.

30/Apr/21 07:20

Μισό λεπτό έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο παρκέ. Υπέστη διάστρεμμα, αποχώρησε και οι Ρόκετς βρήκαν μία απρόσμενη ευκαιρία να κερδίσουν με 143-136 στο Χιούστον, χάρη στο απίθανο ρεκόρ καριέρας του Κέβιν Πόρτερ τζ. που πέτυχε 50 πόντους!

Ένα μπάσιμο του Γιάννη αποδείχτηκε μοιραίο, καθώς πάτησε στο πόδι στο Κέλι Ολίνικ που στήθηκε μπροστά του για να τον σταματήσει κι ο αστράγαλος του γύρισε αμέσως. Είχε μάλιστα δηλωθεί ως “αμφίβολος” για το παιχνίδι, εξαιτίας ενός διαστρέμματος στο ίδιο πόδι. Ο Γιάννης πήγε στα αποδυτήρια για λίγα λεπτά, επέστρεψε στον πάγκο αργότερα και οι Μπακς περιμένουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων, ελπίζοντας πως η ζημιά δεν είναι μεγάλη. Δεν δείχνει, πάντως, βαρύ διάστρεμμα.

Παρά την απουσία του Γιάννη, οι Μπακς πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων στο ημίχρονο απέναντι στη χειρότερη ομάδα του ΝΒΑ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Κέβιν Πόρτερ πέτυχε 32 από τους 50 πόντους (17 στην τέταρτη περίοδο) του και οδήγησε την ομάδα του σε μεγάλη νίκη, η πρώτη μετά πέντε σερί αποτυχίες. Το προηγούμενο ρεκόρ καριέρας του Πόρτερ ήταν… 30 πόντοι με τους Καβαλίερς.

Ο Πόρτερ είχε 9/15 τρίποντα ενώ πρόσθεσε και 11 ασίστ σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια που έχουμε δει φέτος από έναν παίκτη στο ΝΒΑ!

Οι Ρόκετς είχαν το εκπληκτικό 25/46 έξω από τα 7.25 μέτρα, με τον Κρίστιαν Γουντ να προσθέτει 6/10 και ένα σύνολο 31 πόντων. Την τριάδα έκλεισε ο Κέλιν Ολίνικ με 23 πόντους, ο παίκτης που άθελα του έγινε η αιτία να τεθεί νοκ άουτ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι Μπακς έχασαν με 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με αυτήν την ήττα θα πρέπει να ξεχάσουν την 1η θέση στην Ανατολή, καθώς έμειναν 4,5 νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους Νετς.

Ο Κρις Μίντλετον έβαλε 33 πόντους με 5/10 τρίποντα (8 ασίστ), ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 29 και 10 ασίστ, ενώ ήρθε κι ο Μπριν Φορμπς να κάνει εντυπωσιακό παιχνίδι από τον πάγκο, μετρώντας 30 πόντους με 6/10 τρίποντα! Και πάλι όμως κανείς δεν μπορούσε να υποκαταστήσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε μόλις δύο λεπτά.