Ντόντσιτς και Πορζίνγκις κέρδισαν τον Γιόκιτς, χτύπησε ο Λούκα στο τέλος (Video)

2021-11-16T07:07:52+00:00 2021-11-16T07:07:52+00:00.

16/Nov/21 07:07

Οι Μάβερικς αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν με 111-101 τους Νάγκετς στο Ντάλας, αλλά μήπως αποδειχτεί “Πύρρειος” η νίκη τους;

Με ένα +19 στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάβερικς γύρισαν υπέρ τους την κατάσταση κι επικράτησαν τελικά και με 10 πόντους, χάρη στους 29π. του Κρίσταπς Πορζίνγκις (11.ρ, 5/8τριπ.) και τους 23 του Λούκα Ντόντσιτς (11ασ., 8ριμπ.), , ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ έβαλε 17 από τους 19 πόντους του σε αυτό το διάστημα της κυριαρχίας των γηπεδούχων Μάβερικς.

Με το σκορ, όμως, στο 111-98 και το χρονόμετρο κάτω από το λεπτό, ο Ντόντσιτς πήγε να κόψει τον Όστιν Ρίβερς (τι το ήθελε;), πάτησε κάπως άτσαλα κι ο παίκτης των Νάγκετς έπεσε το πόδι του. Ο Λούκα έκατσε σε μία θέση στα “courtside”, έφυγε από το παρκέ μόνος του, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένη η παρουσία του στα επόμενα παιχνίδια των Μάβερικς.

Οι Μαβς πέτυχαν το 5/6, ανέβηκαν στο 9-4 και την 3η θέση στη δυτική περιφέρεια, ενώ οι Νάγκετς έπεσαν στο 9-5, μία θέση πιο κάτω από τους αντιπάλους τους.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε ένα υπέροχο παιχνίδι μετρώντας 35 πόντους με ρεκόρ σεζόν, ενώ κατέβασε 16 ριμπάουντ και μοίρασε έξι ασίστ (2 μπλοκ). Ήταν η πρώτη ήττα των Νάγκετς μετά πέντε συνεχόμενες επιτυχίες.

Ο Μόντε Μόρις σημείωσε 17 πόντους και μοίρασε οκτώ τελικές πάσες, ενώ από 12 είχαν ο Άαρον Γκόρντον κι ο Όστιν Ρίβερς.