Λέικερς: Στο πρωτόκολλο ο ΛεΜπρόν, εύκολο διπλό με… ανατροπή στο Σακραμέντο (Video)

2021-12-01T08:00:33+00:00 2021-12-01T08:00:33+00:00.

01/Dec/21 08:00

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς μπήκε στο πρωτόκολλο του ΝΒΑ για τον κορωνοϊό και θα χάσει αρκετά παιχνίδια τα οποία θα προστεθούν στα ήδη 10 που έχει απουσιάσει, αλλά αυτή τη φορά οι Λέικερς δεν είχαν πρόβλημα να “καθαρίσουν” χωρίς τον ηγέτη τους…

Χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο στο Σακραμέντο, οι Λέικερς νίκησαν εύκολα με 117-92 τους Κινγκς και με τη δεύτερη σερί επιτυχίας τους ανέβηκαν στην 8η θέση της Δύσης με ρεκόρ 12-11

Πριν το ματς στο Σακραμέντο οι Λέικερς έμαθαν πως χάνουν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, για τον οποίο δεν διευκρινίστηκε αν έχει κορωνοϊό ή ήρθε σε επαφή με κρούσμα, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα λείψει από τα επόμενα ματς της ομάδας του.

Στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν επηρεασμένοι και οι Κινγκς κατάφεραν να επιβληθούν στο γήπεδο, κερδίζοντας προβάδισμα εννιά πόντων. Ως εκεί όμως…

Με μπροστάρηδες τον Άντονι Ντέιβις (25π.) και τον Ράσελ Ουέστμπρουκ (23π.), αλλά και τεράστια βοήθεια από τον πάγκο και περισσότερο τον Μαλίκ Μονκ που έβαλε 22 πόντους με 6/10 τρίποντα, οι Λέικερς γύρισαν ολοσχερώς το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 37-15! Και να φανταστείτε πως στα τρίτα 12λεπτα φέτος έχουν δεχτεί οδυνηρές ανατροπές και εις βάρος τους διαφορές.

Ολοκλήρωσαν το εκπληκτικό τους δεύτερο ημίχρονο με 30-18 στην τέταρτη περίοδο και έφυγαν νικητές χωρίς πρόβλημα.

Ο Καρμέλο Άντονι έβαλε 14 ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ 12 με 13 ριμπάουντ και δύο μπλοκ σημείωσε ο Ντουάιτ Χάουαρντ.

Οι Κινγκς έπεσαν στην 11η θέση με 8-14. Ο Ρισόν Χολμς έβαλε 27 πόντους, ενώ στους 17 έμεινε ο ΝτεΆαρον Φοξ.