Σέλτικς: Έχασαν το ματς (από Ράπτορς), τον Ρόμπερτ Ουίλιαμς και την κορυφή (Video)

2022-03-29T07:25:11+00:00 2022-03-29T07:25:11+00:00.

29/Mar/22 07:25

Λίγο πριν παίξουν οι Σέλτικς στο Τορόντο, έμαθαν πως δεν θα έχουν τον βασικό τους σέντερ- κι εξαίρετο αμυντικό- Ρόμπερτ Ουίλιαμς ως το τέλος της κανονικής περιόδου. Ίσως και παραπάνω.

Οι Ράπτορς νίκησαν τους Σέλτικς με 115-112 στην παράταση, με τους πρώην πρωτοπόρους της Ανατολής να μην κατεβάζουν στο γήπεδο του ηγέτες τους, Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν για ξεκούραση, τον Άλ Χόρφορντ (προσωπικοί λόγοι) και τον Ρόμπερτ Ουίλιαμς που χτύπησε στη μηνίσκο.

Παρά τις τεράστιες απώλειες, οι Σέλτικς χτύπησαν το ματς στα ίσια, αλλά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Πασκάλ Σιάκαμ που έκανε ρεκόρ σεζόν με 40 πόντους (13ριμπ.)!

Ήταν αυτός που με 2/2 βολές ισοφάρισε στην κανονική περίοδο και “καθάρισε” στην παράταση για τους Ράπτορς που κρατούν την 6η θέση και το απευθείας εισιτήριο για τα πλέι οφ. Ήταν η πρώτη νίκη των Ράπτορς επί των Σέλτικς μετά τέσσερις αποτυχίες.

Βαν Βλιτ και Ανονούμπι πέτυχαν από 14 πόντους, Θαντ Γιανγκ και Γκάρι Τρεντ τζ. από 12π.

Οι Σέλτικς έμειναν στη 2η θέση ισόβαθμοι με τους Μπακς και τους Σίξερς. Ήταν η μόλις πέμπτη ήττα τους στα τελευταία 29 ματς.

Ο Ντάνιελ Τάις ξεκίνησε βασικός σέντερ και έβαλε 10 πόντους μαζεύοντας 13 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός στη φροντ λάιν ήταν κι ο Γκραντ Ουίλιαμς με 17 πόντους. Αυτοί οι δύο κι ο Αλ Χόρφορντ θα καλύψουν το κενό του Ρόμπερτ Ουίλιαμς.

Ο Μάρκους Σμαρτ (μαζί με τον Ουίλιαμς κρατούσαν την εξαιρετική άμυνα των Σέλτικς) πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ για τους Σέλτικς, ενώ ο Ντέρικ Ουάιτ πρόσθεσε 15.