Σέλτικς: Αμφίβολος ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς για το Game 5 των NBA Finals

2022-06-13T09:44:58+00:00 2022-06-13T09:44:58+00:00.

13/Jun/22 09:44

O Ρόμπερτ Ουίλιαμς παίζει με πόνους στο γόνατο σχεδόν σε ολόκληρη την περίοδο των πλέι οφς.

Ο βασικός σέντερ των Σέλτικς, Ρόμπερτ Ουίλιαμς, δηλώθηκε ως “αμφίβολος” από την ομάδα του για το κρίσιμο Game 5 των NBA Finals κόντρα στους Ουόριορς που θα γίνει τα ξημερώματα (04:00, Cosmote Sport 4) στο Σαν Φρανσίσκο.

Αποτελεί βασικό κομμάτι της ισχυρής άμυνας του Ίμε Ουντόκα, με τρία μπλοκ και 1,3 κλεψίματα μέσο όρο στους τελικούς, ενώ μην ξεχνάμε πως φέτος επιλέχθηκε στη δεύτερη καλύτερη αμυντική πεντάδα του ΝΒΑ και ήταν δεύτερος μπλοκέρ στην κανονική περίοδο και τρίτος στην postseason ως τώρα.

Ο Ουίλιαμς ζήτησε να αποχωρήσει τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του Game 4 και έχει ένα αιμάτωμα στο γόνατο. Πριν 2,5 μήνες είχε υποβληθεί σε επέμβαση στο μηνίσκου του συγκεκριμένου ποδιού.

Ο ίδιος λέει πως θα καταφέρει να παίξει, αλλά σίγουρα ο πόνος στο γόνατο δυσκολεύει τις προσπάθειες του.

Ο κόουτς Ουντόκα διατήρησε τις επιφυλάξεις του ως προς τη συμμετοχή του βασικού του σέντερ στο κρίσιμο παιχνίδι του Σαν Φρανσίσκο που θα φέρει τη μία από τις δύο ομάδες στο ματς-μπολ. Δήλωσε πως θα γίνει το τεστ πριν τον αγώνα και θα κρίνει ανάλογα με την κατάσταση του παίκτη του.