Λέικερς: “Πύρρειος” νίκη με τους Νάγκετς, αγωνία για το νέο τραυματισμό του Ντέιβις (Video)

2022-12-17T08:12:19+00:00 2022-12-17T08:12:19+00:00.

17/Dec/22 08:12

Οι Λέικερς έκαναν ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο κατά των Νάγκετς με +19, νίκησαν με 126-108 στο Λος Άντζελες, αλλά ίσως η νέα επιτυχία τους να αποδειχτεί “Πύρρειος”, καθώς ο Άντονι Ντέιβις τραυματίστηκε ξανά…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς (28.1π.) γύρισε τον αστράγαλο του στην πρώτη περίοδο, αλλά συνέχισε να παίζει όπως ήταν ζεστός για 17 συνολικά λεπτά. Στο ημίχρονο υποβλήθηκε σε εξετάσεις στο γήπεδο και οι Λέικερς αποφάσισαν να τον αποσύρουν και να επανεκτιμήσουν την κατάσταση του άμεσα.

Δεν δείχνει ιδιαίτερα σοβαρός τραυματισμός, αλλά με το εύθραυστο σώμα του Ντέιβις ποτέ δεν ξέρεις πόσο μπορεί να απουσιάσει.

Οι Λέικερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με έναν πόντο στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο απογειώθηκαν χωρίς τον Ντέιβις!

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 30, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε δεύτερο τριπλ νταμπλ από τον πάγκο με 15 πόντους, 12 ασίστ και 11 ριμπάουντ και ο Τόμας Μπράιαντ εντυπωσίασε με 21 πόντους από τον πάγκο ως αντικαταστάτης του Ντέιβις, με 9/11 σουτ!

Ο Όστιν Ριβς με 16 και ο Ντένις Σρέντερ με 15 βοήθησαν τους Λέικερς να κάνουν ένα +19 στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι πέτυχαν εύκολα μία ακόμα νίκη, που τους φέρνει 1.5 νίκη πίσω από τη 10η θέση στη Δύση. Έχουν ακόμα δρόμο μπροστά τους για τα play-in, πολύ περισσότερο για τα πλέι οφς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ έβαλε 23 και ο Άαρον Γκόρντον 17, αλλά οι Νάγκετς δεν άντεξαν στο 2ο ημίχρονο και έτσι έχασαν το σερί των τριών νικών που είχαν.

Παρόλα αυτά, οι Νάγκετς κρατούν την 3η θέση στη δυτική περιφέρεια, δύο νίκες πίσω από τους πρωτοπόρους, Γκρίζλις.