Δύσκολη αποστολή στη Μαδρίτη για Παναθηναϊκό

2023-02-01T10:22:07+00:00 2023-02-01T10:22:07+00:00.

01/Feb/23 10:22

Ευρωλιγκάτη μέρα και η Τετάρτη για το ευρωπαϊκό μπάσκετ με τρεις ακόμα καθοριστικές αναμετρήσεις. Ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται απέναντι στην πρωτοπόρο Ρεάλ, με τους πράσινους να ψάχνουν την έκπληξη για να διεκδικήσουν την πρόκριση τους στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Από νίκη προέρχεται η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, η οποία διέλυσε τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ, με φοβερή εμφάνιση στο Β’ ημίχρονο του ματς. Παλεύει να βρει ρυθμό και χημεία από το ξεκίνημα της σεζόν, χωρίς όμως ανταπόκριση.

Η διαβολοβδομάδα περιέχει δύο πολύ δύσκολες αποστολές για τον ΠΑΟ, με διπλό αγώνα στην Ισπανία. Ο ένας είναι απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ο άλλος απέναντι στην επιθετική «μηχανή» της φετινής Euroleague, την Μπασκόνια. Στη Μαδρίτη ελπίζουν να χτυπήσουν την «βασίλισσα» στη θέση των γκαρντ, στα οποία είναι το κύριο φετινό της πρόβλημα.

Παρόλα αυτά το σύνολο του Τσους Ματέο, εκμεταλλεύεται τη φοβερή γραμμή των φόργουορντ και σέντερ που διαθέτει. Μούσα, Ντεκ, Ταβάρες μόνο μερικά από τα όπλα της, στα οποία ποντάρει για την κατάκτηση του τροπαίου. Την προηγούμενη αγωνιστική έκανε νίκη-δήλωση με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στο μπασκετικό κλάσικο. Οι Μαδριλένοι έρχονται με φόρα στο σημερινό παιχνίδι και είναι το φαβορί στα προγνωστικά στοιχήματος. Λογικά θα είναι και οι νικητές του αγώνα αλλά δεν θα ξεφύγουν εύκολα στο σκορ. Για αυτό θα επιλέξουμε το διπλό με handicap +12,5, με απόδοση 1,98.

Η Εφές από την άλλη παίζει ματς ζωής και θανάτου στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στη Ζαλγκίρις. Την προηγούμενη εβδομάδα έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στην έδρα της Μπασκόνια, αλλά με τον Λάρκιν να χάνει το τελευταίο σουτ όλα κρίθηκαν στην παράταση. Εκεί οι Βάσκοι έβαλαν τα μεγάλα σουτ και πήραν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Έτσι πήγε στράφι το τεράστιο διπλό της ομάδας του Αταμάν στην Βαρκελώνη, καθώς ηττήθηκαν και την 20η αγωνιστική εντός έδρας από την Μπάγερν.

Η Ζαλγκίρις είναι η ευχάριστη έκπληξη της φετινής Ευρωλίγκας, ενώ βρίσκεται πλέον στην 6η θέση. Με τον Παναθηναϊκό έκανε την χειρότερη φετινή της εμφάνιση και με ρεσιτάλ αστοχίας στο 2ο ημίχρονο, διασύρθηκε με 89-65. Οι δύο αντίπαλοι τη σημερινή μέρα, έχουν διαφορά μόλις δύο νικών στη βαθμολογία. Θα ποντάρουμε στην ποιότητα της Εφές. Οι Πρωταθλητές δεν πρόκειται να λείψουν από τα πλέι-οφ και θα ξεκινήσουν σύντομα την αντεπίθεση τους. Η νίκη της Εφές σε συνδυασμό με under 158.5 πόντους προσφέρεται στο 2.30.