Γιάννης Αντετοκούνμπο: Η απουσία του έκανε εύκολη τη ζωή των Καβαλίερς που διέλυσαν τους Μπακς

2024-01-18T07:19:19+00:00 2024-01-18T07:19:19+00:00.

18/Jan/24 07:19

giannis-antetokounmpo
Jason Miller/Getty Images/ Ideal Image

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός αγώνα με πρόβλημα στον ώμο και έτσι έγινε εύκολη η δουλειά των φορμαρισμένων Καβαλίερς που διέλυσαν με 135-95 τους Μπακς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης είχε ένα αιμάτωμα στον δεξί του ώμο και δεν αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά 29 αγώνα. Αυτό είναι το δεύτερο μεγαλύτερο σερί παρουσιών στο γήπεδο της καριέρας του!

Ελλείψει του #Greek Freak, οι Μπακς ήταν απογοητευτικοί και έπεσαν αμαχητί στις ορέξεις του Ντόνοβαν Μίτσελ και του Τζορτζ Νιανγκ.

Ο “Spida” έβαλε 31 πόντους με 4/8 τρίποντα κι οι Καβαλίερς έφτασαν τις έξι σερί νίκες – τις περισσότερες στη φετινή σεζόν- κι ανέβηκαν στην 4η θέση της ανατολικής περιφέρειας.

Το σερί των Καβαλίερς ήρθε μάλλον αιφνιδιαστικά αφού παίζουν εδώ και 14 ματς χωρίς τον βασικούς τους, Ντάριους Γκάρλαντ και Έβαν Μόμπλεϊ, αλλά μετράνε ρεκόρ 11-3 σε αυτό το διάστημα!

Οι Καβαλίερς κράτησαν τους Μπακς στους δύο πόντους στο πρώτο εξάλεπτο και τελικά έμειναν στους 95, season low για τους δεύτερους της Ανατολή.

Ο Τζορτζ Νιανγκ έκανε απίθανη εμφάνιση με ρεκόρ καριέρας 33 πόντους, έχοντας 13/14 σουτ!!!

Ο Νιανγκ πρόλαβε να τα κάνει όλα αυτά σε μόλις 27 λεπτά. Έβαλε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 25 πόντους διαφορά.

Ο Τζάρετ Άλεν τέλειωσε το ματς με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ κυριαρχώντας στις ρακέτες.

Από τους απογοητευτικούς Μπακς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 17 πόντους σε 24 λεπτά κι ακολούθησαν οι αναπληρωματικοί Πόρτις (16) και Τζέι Κράουντερ (15).

Τραγικά άστοχος ήταν ο Κρις Μίντλετον που έβαλε μόλις δύο πόντους με 1/10 σουτ.