NBA (αποτελέσματα): Οι Ουόριορς έχασαν Κάρι κι από Μπουλς – Απίστευτη ανατροπή από Κινγκς με Σπερς

2024-03-08T09:12:25+00:00 2024-03-08T09:12:25+00:00.

08/Mar/24 09:12

Steph-Curry-Warriors
Kavin Mistry/Getty Images/Ideal Image

Οι Μπουλς νίκησαν με 125-122 τους Ουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο με clutch τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν (ποιον άλλον;), ενώ ο Στεφ Κάρι αποχώρησε τραυματίας στον αστράγαλο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Δεν ξέρουμε αν αυτό που πόνεσε περισσότερο τους Ουόριορς ήταν η ήττα ή ο τραυματισμός του Στεφ Κάρι.

Ο κορυφαίος σουτέρ όλων των εποχών γύρισε τον αστράγαλο του με 3:51 πριν το τέλος του δραματικού αγώνα κι ενώ οι Ουόριορς βρίσκονταν μπροστά με τρεις πόντους διαφορά.

Ο Κάρι δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι- με 15 πόντους ως εκείνο το σημείο με 5/18 σουτ (!) – αφού το διάστρεμμα φάνηκε αρκετά σοβαρό αρχικά, ενώ ο Στιβ Κερ δεν είχε πληροφορίες να δώσει στις δηλώσεις του.

Ο ΝτεΡόζαν έβαλε 33 πόντους αλλά αυτοί που μέτρησαν… περισσότερο ήταν στο τελευταίο λεπτό.

Με έμμεσο τρίποντο απάντησε στο καλάθι του Κλέι Τόμπσον (25π.), 26” πριν το τέλος, ενώ είχε βάλει ακόμα ένα καλάθι πριν ευστοχήσει ο σούτινγκ γκαρντ των Ουόριορς.

Ο Ποντζιέμσκι αστόχησε στη συνέχεια σε ένα… εύκολο λέι απ και οι Μπουλς πέτυχαν έτσι την τέταρτη νίκη τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς πέτυχε 33 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ και οι Μπουλς έσπασαν ένα αρνητικό σερί οκτώ ηττών στην έδρα των Ουόριορς, αφού η τελευταία φορά που νίκησαν ήταν στις 27 Ιανουαρίου του 2015.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΠΤΟ ΟΙ ΚΙΝΓΚΣ

Οι Κινγκς έπεσαν από την Ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι, νικώντας στο τέλος του Σπερς με 131-129.

Καίτοι οι Σπερς έπαιξαν χωρίς τον τραυματία στον αστράγαλο, Βίκτορ Γουεμπανιάμα, βρέθηκαν μπροστά με 129-126 και λιγότερο από μισό λεπτό να απομένει.

Εκεί τα έκαναν όλα λάθος και οι Κινγκς όλα σωστά.

Ο Μαλίκ Μονκ ισοφάρισε με τρίποντο, 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (18π., 2/7 τρίποντα) και παρότι οι Σπερς είχαν μία ολόκληρη επίθεση στη διάθεση τους, ο Ντομάντας Σαμπόνις έκλεψε την μπάλα και την κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, με 7” να απομένουν!

Ο κορυφαίος των Σπερς, Ντέβιν Βασέλ, είχε 30 πόντους 4/6 τρίποντα (9 ασίστ), αλλά η προσπάθεια του για τη νίκη στην εκπνοή βρήκε σίδερο…

Οι Σπερς έχουν 0-7 χωρίς τον Γουεμπανιάμα

Ο Σαμπόνις πέτυχε το 45ο σερί νταμπλ νταμπλ του με 31 πόντους, 17 ριμπάουντ (και εννιά ασίστ), ενώ ο ΝτεΆαρον Φοξ μέτρησε 33, αλλά αποβλήθηκε με έξι φάουλ πριν μπει το τελευταίο λεπτό.

Ο Μαλάκι Μπράναμ πέτυχε 23 πόντους και ο Κέλντον Τζόνσον πρόσθεσε 22 επίσης ως αναπληρωματικός. Ο Ζακ Κόλινς που αντικατέστησε τον Γουεμπανιάμα στην πεντάδα, μέτρησε 22 πόντους.