Γιάννης: “Πύρρειος νίκη” Μπακς κατά Σέλτικς, αποχώρησε ο δις MVP με τραυματισμό στη γάμπα

2024-04-10T07:07:05+00:00 2024-04-10T07:07:05+00:00.

10/Apr/24 07:07

Giannis-Thanasis-Antetokounmpo-Lopez
Stacy Revere/ Getty Images/ Ideal Image

Ο ορισμός της έκφρασης “Πύρρειος νίκη” για τους Μπακς, αφού ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποχώρησε τραυματισμένος στη γάμπα και ο συναγερμός στους πρωταθλητές του 2021 σήμανε στο κόκκινο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς νίκησαν τους Σέλτικς με 104-91 στο Μιλγουόκι, σπάζοντας το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών (και έξι στα τελευταία επτά ματς), αλλά ίσως το τίμημα που θα πληρώσουν να είναι μεγάλο.

Θα φανεί στις εξετάσεις στο πόδι του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Γιάννης βρέθηκε στο παρκέ κρατώντας τη γάμπα του σε μία φάση όπου έτρεχε σε χαμηλό ρυθμό χω΄ρις να έχει δίπλα του κάποιον αντίπαλο και αποχώρησε στην τρίτη περίοδο, υποβασταζόμενος από τον αδελφό του Θανάση και τον Μπρουκ Λόπεζ.

Ο δις MVP αποχώρησε έπειτα από 29 λεπτά έχοντας 15 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ και το μέγεθος της ανησυχίας των Μπακς εκφράστηκε με λίγα αλλά μεστά λόγια από τον Ντοκ Ρίβερς:

“Είναι υψηλή (η ανησυχία) θα έλεγα. Μιλάμε για τον Γιάννη και πιθανότατα όλοι αισθάνονται το ίδιο αυτήν τη στιγμή. Ελπίζουμε για το καλύτερο”.

Ο Γιάννης οδηγήθηκε για εξετάσεις στη γάμπα αλλά και στον αχίλλειο τένοντα όπως είπε ο προπονητής των Μπακς…

Έφερε αποτελέσματα η αλλαγή των Μπακς

Οι Μπακς πήραν τη νίκη χάρη στην άμυνα τους απέναντι στους πρωτοπόρους του ΝΒΑ, Σέλτικς (έπαιξαν χωρίς Πορζίνγκις και Χόρφορντ, κάνοντας αλλαγή στο βασικό τους σχήμα.

Ο Πατ Μπέβερλι έπαιξε πενταδάτος στα γκαρντ αντί του Μαλίκ Μπίσλεϊ και πέτυχε 20 πόντους (4/8 τρίποντα) σε 26 λεπτά και ήταν πρώτος σκόρερ των Μπακς!

Μάζεψε μάλιστα και δέκα ριμπάουντ.

Ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 15 πόντους με τέσσερα τρίποντα στα πρώτα λεπτά (!) κι οι Λίλαρντ-Μίντλετον πρόσθεσαν από 12 για τους Μπακς που προσπαθούν να κρατήσουν τη 2η θέση με τους Νικς κολλημένους πίσω τους – ένα παιχνίδι διαφορά- και τρία ματς να απομένουν για τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 22 για τους Σέλτικς που έχουν εξασφαλίσει την 1η θέση στο ΝΒΑ, ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 14 και ο Τζρου Χόλιντεϊ άλλους 12.

Να σημειώσουμε πως οι Σέλτικς δεν εκτέλεσαν ούτε μία ελεύθερη βολή (!), κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία του ΝΒΑ από όλες τις ομάδες, ενώ συνολικά οι δύο ομάδες είχαν… δύο (από Γιάννη), επίσης πρωτόγνωρο γεγονός.