Ντόντσιτς: Αποχώρησε τραυματίας, ηττήθηκαν οι Μάβερικς! (videos)

2019-12-15T07:19:33+00:00 2019-12-15T08:54:39+00:00.

15/Dec/19 07:19

Σοκ για τους Μάβερικς, οι οποίοι όχι μόνο ηττήθηκαν εντός έδρας, αλλά είδαν και τον Λούκα Ντόντσιτς να αποχωρεί τραυματίας!

Το χειρότερο δυνατό σενάριο έγινε πραγματικότητα για τους Μάβερικς! Η ομάδα του Ντάλας υποδέχθηκε τους Χιτ και είδε στα πρώτα λεπτά τον αστέρα της, Λούκα Ντόντσιτς, να αποχωρεί τραυματίας, μετά από ”γύρισμα” του αστραγάλου του!

Ο Σλοβένος, όπως μεταδίδουν τα πρώτα ρεπορτάζ στις ΗΠΑ, φαίνεται να γλίτωσε τα χειρότερα, με το διάστρεμμα να είναι πιο ήπιο, από αυτό της αρχικής πρόβλεψης, επομένως όλα δείχνουν πως η απουσία του δεν θα είναι μεγάλη! Το μόνο σίγουρο είναι πως θα χάσει τη πρώτη μεγάλη συνάντηση με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, καθώς τα ξημερώματα της Τρίτης (17/12, 03:00), οι Μπακς φιλοξενούν τους Μάβερικς!

Όσον αφορά το ματς, οι Μάβερικς γνώρισαν 6η εντός έδρας ήττα τους και 8η συνολικά σε 25 ματς, με τους Χιτ να είναι καλύτεροι στο τέλος και με σκορ 118-122, έκαναν το 19-7. Όλα αυτά μετά από παράταση, καθώς και οι δύο ομάδες έχασαν από ένα σουτ στο 112-112 της κανονικής διάρκειας.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 27 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 19 μέτρησε ο Τάιλερ Χίροου. Από πλευράς γηπεδούχων, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. με 28 και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, προσπάθησαν και για τον τραυματία Ντόντσιτς.

Τα 12λεπτα: 23-37, 50-73, 81-91, 112-112, 118-122