Τζαζ: “Πύρρειος νίκη” με ανατροπή κατά των Μάτζικ (Video)

2019-12-18T06:55:40+00:00 2019-12-18T06:55:40+00:00.

18/Dec/19 06:55

Με το που γύρισε ο Μάικ Κόνλεϊ από απουσία πέντε αγώνων, τραυματίστηκε πάλι στον ιγνυακό τένοντα. Τουλάχιστον οι Τζαζ πήραν την “Πύρρειο νίκη” κατά των Μάτζικ με ανατροπή στο τέλος…

Ο Κόνλεϊ ξεκίνησε στην πεντάδα και πέτυχε επτά πόντους μοιράζοντας έξι ασίστ, αλλά ένιωσε και πάλι πόνους στο ίδιο σημείο με αποτέλεσμα να αγωνιστεί μόλις 19 λεπτά και με το μέλλον του να παραμένει άγνωστο τούτη τη στιγμή.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ όμως μαζί με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχαν από 30 πόντους έκαστος ξελάσπωσαν τους γηπεδούχους Τζαζ, 109-102, που έκαναν ανατροπή στην… ανατροπή.

Ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 9/30 κι Μίτσελ έβαλε τους οκτώ από τους 30 πόντους του σε ένα επί μέρους σκορ 19-5 που πέτυχαν οι “Μορμόνοι” στα τελευταία λεπτά κλείνοντας έτσι το παιχνίδι όταν βρέθηκαν πίσω με 97-90.

Ο Τζο Ινγκλς τους συμπλήρωσε με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τους Τζαζ να μετράνε τρεις σερί νίκες (16-11 συνολικά και 11-3 στη Σολτ Λέικ Σίτι).

Οι Μάτζικ κατάφεραν να γυρίσουν από το 65-82 κάνοντας αρχικά ένα 12-0 κι εν συνεχεία ένα 15-0 για να περάσουν μπροστά με τον Ντι Τζέι Όγκουστιν πρωταγωνιστή καθώς πέτυχε τους επτά από τους 22 πόντους του σε αυτό το διάστημα.

Ο Εβάν Φουρνιέ πρόσθεσε 19 αλλά οι Μάτζικ δεν κατάφεραν να αντέξουν στη μεγάλη αντεπίθεση των Τζαζ στο τέλος κι έπεσαν έτσι στο 12-15, μένοντας στο όριο των πλέι οφ στην Ανατολική Περιφέρεια του ΝΒΑ (ακριβώς στην 8η θέση).

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 12 πόντους με 4/15 σουτ και 11 ριμπάουντ στο δεύτερο ματς μετά την απουσία του για 11 αγώνες, ενώ ο αντίπαλος του στο “πέντε”, Ρούντι Γκομπέρ μέτρησε μία ντουζίνα πόντους και 19 ριμπάουντ