Νύχτα ονείρου για την Φενέρμπαχτσε

2012-10-06T01:28:38+00:00 2012-10-06T01:28:38+00:00.

06/Oct/12 01:28

Το “NBA Europe Live” ξεκίνησε με την πρώτη ήττα των Σέλτικς στην Ευρώπη. Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ νίκησε τη Βοστώνη 97-91 στην Κωνσταντινούπολη με τον Ρομέιν Σάτο και τον Μπο ΜακΚάλεμπ να δείχνουν τον δρόμο

Tου Ρήγα Δάρδαλη/ dardalis@eurohoops.net

Ιστορία γράφτηκε στην Κωνσταντινούπολη το βράδυ της Παρασκευής. Οι Σέλτικς έχασαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους εκτός των συνόρων των ΗΠΑ και η τιμή για αυτό τον άθλο ανήκει στην Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ. Το τελικό σκορ ήταν 97-91 μετά από ένα μεγάλο τρίποντο από τον πρώτο σκόρερ του αγώνα Ρομέιν Σάτο (24 π.) και μια εντυπωσιακή παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο του Μπο ΜακΚάλεμπ (21 π.).

Ήταν το πρώτο φιλικό ματς των Σέλτικς για αυτή τη σεζόν, αλλά και το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι σε τέσσερα βράδια για τη Φενέρ μετά από τρία ματς για το κύπελλο Τουρκίας. Ο κόουτς Ντοκ Ρίβερς ήθελε να δώσει χρόνο στους αναπληρωματικούς του και να προστατέψει τους βασικούς του. Το έκανε, αλλά στο μεταξύ η Φενέρ επικράτησε. Ο Τζεφ Γκριν και ο Τζάρεντ Σάλιντζερ πήραν την ευκαιρία τους και σημείωσαν από 16 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί. Ο Κέβιν Γκαρνέτ έπαιξε μόλις 15 λεπτά, ο Πολ Πιρς για 26 και ο Ραζόν Ρόντο για 30 έχοντας 13 πόντους 9 ασίστ. Κανείς από αυτούς δεν βρέθηκε στο παρκέ στα τελευταία λεπτά.

Έτσι η νύχτα ανήκει στην Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ μια ομάδα με ένα νέο ρόστερ, γεμάτο από έμπειρους στην Ευρωλίγκα παίκτες, η οποία στη θεωρία είναι ένα από τα φαβορί για το φάιναλ φορ αυτής της σεζόν. Με κριτήριο αυτή τη νίκη, μοιάζουν να βρίσκονται στον σωστό δρόμο.