Η Ρεάλ πάλεψε, η Σιένα όχι

2012-10-07T12:01:11+00:00 2012-10-07T12:01:11+00:00.

07/Oct/12 12:01

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το καλύτερο που μπορούσε στο Μέμφις, ενώ η Σιένα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους Σπερς. Και οι δύο ομάδες της Ευρωλίγκας έχασαν τα πρώτα τους ματς στις ΗΠΑ κόντρα σε αντιπάλους από το ΝΒΑ

Του Ρήγα Δάρδαλη/ dardalis@eurohoops.net

Παίζοντας σε αμερικάνικο έδαφος, τα πράγματα ήταν δύσκολα για τις ομάδες της Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ Μαδρίτης με τον πρώην ΝΒΑερ Ρούντι Φερνάντεθ να έχει 16 πόντους και τον Νίκολα Μίροτιτς να προσθέτει 14 έδωσε μια τίμια μάχη στο Μέμφις, κόντρα στους Γκρίζλις, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Ρούντι Γκέι (27 π.) και πήραν τη νίκη με 105-93.

Η ισπανική ομάδα μείωσαν στους πέντε πόντους (91-86) έξι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά το Μέμφις απάντησε με ένα σερί 12-1 και το αποτέλεσμα κρίθηκε. Ο σέντερ των γηπεδούχων Μαρκ Γκασόλ παίζοντας κόντρα στους συμπατριώτες του ήταν εντυπωσιακός με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Αντίθετα, στο Σαν Αντόνιο οι Σπερς δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην υπό ανανέωση Σιένα. Το τελικό σκορ ήταν 106-77 μετά από ένα εξαιρετικό πρώτη ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δημιούργησαν μια διαφορά 24 πόντων (59-35). Οι Σπερς χρησιμοποίησαν 18 πόντους με τον Μανού Τζινόμπιλι να έχει 11 πόντους σε μια ισορροπημένη επίθεση, ενώ ο πρώην ΝΒΑερ της Σιένα, Μπόμπι Μπράουν, σκόραρε 20 πόντους.