H Βαλένθια στον τελικό του Eurocup

2012-04-14T17:03:35+00:00 2012-04-14T17:33:36+00:00.

14/Apr/12 17:03

Η ισπανική ομάδα θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της – τρίτη αν μετρηθεί και το ULEB Cup του 2003 – και να παίξει στην Ευρωλίγκα, μετά τη νίκη της επί της Λιέτουβος Ρίτας με 80-70

Του Άρη Μπάρκα

Η Βαλένθια νίκησε την Λιέτουβος Ρίτας (80-70) και θα παίξει την Κυριακή στον τελικό του Eurocup. Η ισπανική ομάδα ήταν το αφεντικό από το πρώτο λεπτό, έκανε εκπληκτική πρώτη περίοδο (29-15) και με μια ισορροπημένη επίθεση κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το τέλος, ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 20 πόντων (58-38).

Το “ανερχόμενο αστέρι” της διοργάνωσης Γιόνας Βαλαντσιούνας έπαιξε μόλις 8,5 λεπτά πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ στην τρίτη περίοδο. Χωρίς αυτόν στο παρκέ η Λιέτουβος έμοιαζε χαμένη και δεν μπορούσε καν να πλησιάσει την Βαλένθια. Οι Λιθουανοί δεν είχαν τύχη ούτε από τη γραμμή του τριπόνυο (3/15) και ο πλέι μέικερ τους, Τάιρις Ράις, χτύπησε στο γόνατο του στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να παίξει τραυματίας στο δεύτερο, αλλά δεν άντεξε από τον πόνο μέχρι την τελευταία περίοδο.

Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Λιέτουβος ήταν να μειώσει στους έξι πόντους (66-60) έξι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Ισπανοί αντέδρασαν με τρίποντο (69-60) και πήραν την νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος μέχρι το τέλος. Ο Στεπόνας Μπαμπράουσκας με 21 πόντους έκανε το καλύτερο που μπορούσε, αλλά δεν μπόρεσε να σώσει την ομάδα του. Ο Μπραντ Νιούλεϊ και ο Νικ Κάνερ-Μέντλεϊ της Βαλένθια με 12 πόντους έκαστος ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Βαλένθια – Λιέτουβος Ρίτας 80-70

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μάρκοβιτς 9, Νιούλεϊ 12, Κλαβέρ 10, Λίστσουκ 3, Φαβεράνι 10, Μαρτίνεθ 6, Πιετρούς 8, Ντε Κολό 10, Κάνερ Μέντλεϊ 12

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ: Μαμπράουσκας 21, Ράις 9, Ρόμπερτς 6, Σεϊμπούτις 15, Ντίλις, Σαμαρντζίσκι 2, Κατελίνας 5, Βαλαντσιούνας 4, Ράσιτς 4, Γιομάντας 4