H Χίμκι κέρδισε τον ρωσικό “πόλεμο”

2012-04-14T20:08:19+00:00 2012-04-14T20:08:19+00:00.

14/Apr/12 20:08

Η διοργανώτρια ομάδα των τελικών του Eurocup θα παίξει στο μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής με στόχο το τρόπαιο και την επιστροφή στην Ευρωλίγκα. Όλα αυτά μετά από μία μεγάλη μάχη με την Σπαρτάκ (77-73)

Του Άρη Μπάρκα

Η Χίμκι θα παίξει την Κυριακή στον δεύτερο τελικό του Eurocup στην ιστορία της μετά από αυτόν του 2009. Η διοργανώτρια ομάδα των τελικών του Eurocup επιβλήθηκε της Σπαρτάκ Αγίας Πετρ-ούπολης με 77-73 μετά από ένα εξαιρετικό ματς με τους βετεράνους Βιτάλι Φριντζόν (16 π.) και Ζόραν Πλάνινιτς (12 π.) να είναι οι ηγέτες της.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό από την πρώτη στιγμή, με την Χίμκι να έχει το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο (27-14) και την Σπαρτάκ να έχει μειώσει στους τέσσερις πόντους μέχρι το ημίχρονο (42-38). Το σκορ έγινε 44-44 μετά από τρίποντο του Γιοτάμ Χαλπερίν της Σπαρτάκ και από εκεί και πέρα το ματς μετατράπηκε σε “μάχη χαρακωμάτων” με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν μεγάλα σουτ, αλλά και χτυπήματα με τους αγκώνες.

Τελικά τα πιο σημαντικά σουτ του αγώνα ήταν 2/4 βολές του Πλάνινιτς στο τελευταίο λεπτό που έδωσαν κρίσιμο προβάδισμα στην Χίμκι (76-73). Η απάντηση της Σπαρτάκ ήταν ένα λάθος από τον Χαλπερίν και ένα σουτ του Ανατόλι Κασίροφ, το οποίο κόπηκε από τον αρχηγό της Χίμκι Φριντζόν. Ο Ρώσος γκαρντ σημείωσε και τον τελευταίο πόντο του αγώνα, μια ακόμα ελεύθερη βολή (77-73) πριν τη λήξη.

Χίμκι – Σπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης 77-73

ΧΙΜΚΙ: Φριντζόν 16, Βιάλτσεφ 5, Λόντσαρ 13, Κουίν 7, Μόνια 9, Ζελαμπάλ 3, Κελάτι 10, Πλάνινιτς 12, Νίλσεν 2

ΣΠΑΡΤΑΚ: Ζαβορούεφ 3, Κασίροφ 2, Χαλπερίν 15, Λιχοντέι 12, Μπέβερλι 15, Ζούπαν 4, Ζοζούλιν 5, Ντραγκίσεβιτς 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Κεϊρού 5, Ντράγκοβιτς