Ο Ολυμπιακός τον πρώτο τελικό

2012-05-21T22:00:01+00:00 2012-05-21T22:08:54+00:00.

21/May/12 22:00

Οι Κόκκινοι επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 84-78, παρότι σούταρε μόλις 20/36 βολές σε ένα παιχνίδι όπου η άμυνα έδωσε τον τόνο και οι Πράσινοι δεν παραιτήθηκαν, έστω κι αν ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μόνιμα μετά την πρώτη περίοδο

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε ένα κακό παιχνίδι με εννέα πόντους, 1/9 σουτ, πέντε ασίστ και πέντε λάθη, αλλά ο κάτοχος της Ευρωλίγκας Ολυμπιακός μπορεί να ποντάρει και στους υπόλοιπους παίκτες του. Μετά την Πόλη η αυτοπεποίθηση της ομάδας έχει εκτιναχθεί και οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 84-78 στον πρώτο τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος με τον Γιώργο Πρίντεζη (18 π.) και τον Κώστα Παπανικολάου (16 π., 8 ρ.) να δείχνουν τον δρόμο.

Προσθέστε τον Κάιλ Χάινς που έκανε εξαιρετικό ματς στην άμυνα συν 13 πόντους και τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους που σκόραρε 11 πόντους και δύο κρίσιμα τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Η ενέργεια και η άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο, έκαναν την διαφορά και κάλυψαν προβλήματα, όπως το 56% ευστοχίας στις βολές (20/36).

Ο Παναθηναϊκός ποτέ δεν βρήκε ρυθμό, ειδικά στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Ο Ίαν Βουγιούκας χρησιμοποιήθηκε ως πρώτη επιλογή στην επίθεση και σημείωσε 20 πόντους, αλά δεν ήταν αρκετοί για τους Πράσινους. “Ξέραμε ότι πρέπει να προστατεύσουμε το πλεονέκτημα έδρας και να επιβάλουμε το ρυθμό μας στην σειρά των τελικών, αλλά δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε”, ανέφερε ο Χάινς στη συνέντευξη Τύπου..

“Η ενέργεια είναι σημαντική στα πλέι οφ, όπως είναι επίσης το πρώτο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός έχει τώρα το πλεονέκτημα”, ήταν η αντίδραση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που ζήτησε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να στηρίξουν την ομάδα τους στον δεύτερο τελικό και παράλληλα να σεβαστούν τον Ολυμπιακό. “Είχαμε πολύ πίεση στην αρχή του αγώνα, χάσαμε 16 βολές και αυτό είναι πρόβλημα, αλλά βρήκαμε ξανά τον Γκετσεβίτσιους και πρέπει να πω ότι ο Κώστας Παπανικολάου που έχει και τη γιορτή του, είναι πλέον ώριμος”, προσέθεσε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού Εϊσι Λο δεν αγωνίστηκε, αλλά πιθανότατα θα είναι έτοιμος στον δεύτερο τελικό της Πέμπτης.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 84-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 13, Αντιτς 9, Σπανούλης 9, Ντόρσεϊ 3, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 11, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 16, Μάντζαρης 2, Σλούκας 1, Κατσίβελης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μάριτς, Περπέρογλου 12, Μπατίστ 10, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 15, Βουγιούκας 20, Καλάθης 7, Σμιθ, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4