Ο εγωισμός του ΠΑΟ ισοφάρισε

2012-05-24T22:34:23+00:00 2012-05-24T23:16:33+00:00.

24/May/12 22:34

Οι Πράσινοι είχαν την επιθυμία και βρήκαν την ενέργεια να κερδίσουν τον Ολυμπιακό 81-79 στο ΟΑΚΑ. Οι τελικοί είναι ισόπαλοι 1-1 μετά από μία τεράστια ομαδική προσπάθεια με μπροστάρη τον Διαμαντίδη (23 π.)

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Μέχρι την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά οι Πράσινοι δεν θα παραδοθούν χωρίς μάχη. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με ένα 16-0 σερί στην τρίτη περίοδο κατάφερε να αντέξει μέχρι το τέλος και να κερδίσει τους Ερυθρόλευκους με 81-79.

Οι τελικοί είναι ισόπαλοι 1-1 και το τρίτο ματς θα γίνει στο ΣΕΦ την Κυριακή. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Από την άλλη πλευρά ο Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε δύο φορές να “σκοτώσει” την παλιά του ομάδα στο τελευταίο λεπτό, αλλά αστόχησε.

Την πρώτη φορά δεν μπόρεσε να έχει ελεύθερο σουτ και πάσαρε την μπάλα στον Παπανικολάου και στη συνέχεια με το σκορ να είναι 79-78 υπέρ του Παναθηναϊκού, επιχείρησε τρίποντα, αλλά δεν ήταν εύστοχος 21 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει στείλει το ματς στην παράταση στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Σπανούλη να βρίσκεται στις βολές, να ευστοχεί στην πρώτη (81-79) και να χάνει την δεύτερη, πιθανότητα επίτηδες. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος σχεδόν πήρε το ριμπάουντ, προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στο καλάθι, αλλά αυτή του γλίστρησε από τα χέρια και το ματς τελείωσε.

Στην συνέντευξη Τύπου, βέβαια, υπήρχαν παράπονα από τις δύο πλευρές για τους διαιτητές. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς είπε: “Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε το ματς και πιστεύει ότι ο χρόνος ευνοεί την ομάδα μας. Αλλά θέλω να πω ότι οι διαιτητές δεν είναι στο επίπεδο που έπρεπε. Στα τελευταία λεπτά το επιθετικό φάουλ του Μπατίστ και η γραμμή που πάτησε ο Διαμαντίδης και δεν στηρίχθηκαν ήταν πολύ σημαντικά λάθη”.

Ο νικητής Ζέλικο Ομπράντοβιτς παραδέχθηκε ότι η ομάδα του στο τέλος του αγώνα “ήταν πολύ κουρασμένη” και φυσικά απάντησε στον Ντούντα για τους διαιτητές: “¨Ηταν εύκολο να καταλάβεις ότι ο Ολυμπιακός μετά από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο είχε ήδη πέντε φάουλ υπέρ του, ενώ εμείς είχαμε τρία φάουλ υπέρ μας μέχρι την τελευταία φάση του αγώνα”.

Ο Εϊσι Λο δεν έπαιξε για τον Ολυμπιακό, αλλά όπως είπε ο Ίβκοβιτς: “Υπάρχει πιθανότητα να αγωνιστεί την Κυριακή”.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 81-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11 (7 ρ.), Λόγκαν, Σάτο 4, Διαμαντίδης 23, Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 11, Γιασικεβίτσιους 8, Τσαρτσαρής 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 18, Αντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Σλούκας 4, Κατσίβελης