Οι Πράσινοι έμειναν ζωντανοί

2012-05-30T23:06:55+00:00 2012-05-31T02:22:43+00:00.

30/May/12 23:06

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό 84-74 σε ένα ματς που κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο, οι τελικοί είναι ισόπαλοι 2-2 και θα υπάρξει πρωταθλητής μετά τον πέμπτο αγώνα

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Για τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός αντάλλασσαν γροθιές και το παιχνίδι ήταν ανοιχτό. Οι Πράσινοι, ωστόσο, είχαν την πλάτη στον τοίχο και πάλευαν για να μείνουν ζωντανοί. Ακριβώς αυτό έκαναν, κερδίζοντας με 84-74 και ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά των τελικών.

Όπως είπε ο MVP του αγώνα Μάικ Μπατίστ (23 π.): “Δεν θέλαμε να τους αφήσουμε να κερδίσουν το πρωτάθλημα στο γήπεδο μας. Μείναμε ζωντανοί για μία ακόμα μέρα και θα πάμε στο ΣΕΦ για να παλέψουμε. Ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε και θα πρέπει να παίξουμε πολύ, πολύ καλά. Θα πρέπει να ξεκινήσουμε καλά το παιχνίδι, να παίξουμε άμυνα και να πάρουμε τα ριμπάουντ. Αν το κάνουμε αυτό, θα δούμε τι θα συμβεί στο τέλος. Το να είσαι κουρασμένος είναι μέρος του παιχνιδιού, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος για να μην παίξεις καλά. Είναι πολύ σημαντικό το να προετοιμαστείς πνευματικά για αυτά τα ματς. Μετά θα λειτουργήσει το ταλέντο σου. Δεν θέλουμε δικαιολογίες. Είναι πιο φρέσκοι από εμάς, αλλά είμαστε στη θέση να παλέψουμε για ένα πρωτάθλημα και αυτό στην ουσία ζητάμε από την αρχή της σεζόν. Το φαβορί είναι ο Ολυμπιακός επειδή έχει το πλεονέκτημα έδρας. Αλλά έχουμε κερδίσει ξανά εκεί. Είναι απλά ένα παιχνίδι, όλα τα τέσσερα παιχνίδια πριν από αυτό δεν μετράνε. Πρέπει να προετοιμαστούμε για αυτό, να παλέψουμε πραγματικά αν θέλουμε να παραμείνουμε πρωταθλητές”.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς παραδέχθηκε το μεγάλο ματς του Παναθηναϊκού, αλλά έκανε παράπονα ειδικά για τον διαιτητή Δημήτρη Μπήτη: “Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς, ξεκινήσαμε καλά, είχαμε συγκέντρωση και κάποια εύκολα καλάθια, τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο, αλλά κάναμε πολλά λάθη στην τελευταία περίοδο. Χάσαμε τα ριμπάουντ και αυτό άλλαξε τα πάντα. Πρέπει να πω και κάτι για την τεχνική ποινή που δέχθηκε. Ήταν μια δίκαιη ποινή, γιατί πάντα παραπονιέμαι όταν βλέπω κάτι λάθος. Αλλά ο κύριος Μπήτης είναι διαιτητής για τον τελικό; Θα έλεγα όχι. Εγώ τιμωρήθηκα. Αυτός θα τιμωρηθεί; Τα κριτήρια ήταν διαφορετικά. Ο Κάιλ Χάινς έπαιξε 15 λεπτά και ο Ντόρσεϊ 19 πριν αποβληθούν με πέντε φάουλ. Τους είχαμε στο παρκέ μόλις 35 λεπτά”.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 84-74

Παναθηναϊκός: Περπέρογλοθ 5, Μπατίστ 23 (11 ρ.), Σάτο, Λόγκαν, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15 (6 ρ.), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7, Σμιθ 7 (6 ρ.), Καιμακόγλου 12, Γιασικεβίτσιους 12 (7 ασ.)

Ολυμπιακός: Χάινς 5, Λο 16, Αντιτς 11, Σπανουλης 8 (8 ασ.), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης, Σλούκας