Σοκ από Αγκόλα για ΠΓΔΜ

2012-07-03T12:33:13+00:00 2012-07-03T12:33:33+00:00.

03/Jul/12 12:33

Η ομάδα του Μπο ΜακΚάλεμπ μετά την εντυπωσιακή πορεία της στο τελευταίο Ευρωμπάσκετ ηττήθηκε την πρώτη μέρα του προολυμπιακού τουρνουά από την Αγκόλα με 88-84. Στο μεταξύ Ρωσία, Ελλάδα και Βενεζουέλα ξεκίνησαν με νίκες

Του Μενέλαου Σεβαστιάδη

Το σημαντικότερο ματς της πρώτης μέρας του προολυμπιακού τουρνουά στο Καράκας αποδείχθηκε επίσης η μεγαλύτερη έκπληξη. Η Ανγκόλα επικράτησε της φιλόδοξης ΠΓΔΜ με 88-84, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον γκαρντ Ολίμπιο Σιπριάνο να σημειώνει 2 πόντους και να έχει επίσης 5 ριμπάουντ. Ο νατουραλιζέ Αμερικανός γκαρντ Μπο ΜακΚάλεμπ με 21 πόντους και 4 ασίστ προσπάθησε να κλέψει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Αφρικανοί στο τέλος επιβλήθηκαν.

Αυτό δεν συνέβη στο τελευταίο ματς της βραδιάς, όπου η Βενεζουέλα πήρε τη νίκη κόντρα στη Νιγηρία με μόλις δύο πόντους (71-69). Ο σταρ των γηπεδούχων, Γκρέιβς Βάσκες των Χόρνετς της Νέας Ορλεάνης, σημείωσε 24 πόντους, αλλά ο ήρωας της βραδιάς ήταν ο Έκτορ Ρομέρο που σφράγισε τη νίκη με ένα κόψιμο.

Στα δύο πρώτα ματς η Ρωσία και η Ελλάδα διέλυσαν την Κορέα και την Ιορδανία, κερδίζοντας αντίστοιχα με 35 (91-65) και 44 πόντους (107-63). Ο Αντρέι Κιριλένκο με 16 πόντους και η επιλογή των Νικς στο ντραφτ Κώστας Παπανικολάου με 19 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών.