Όνειρο για Νιγηρία, σοκ για Ελλάδα

2012-07-07T17:19:01+00:00 2012-07-07T17:33:32+00:00.

07/Jul/12 17:19

Η Ρωσία και η Λιθουανία νίκησαν την Αγκόλα και το Πουέρτο Ρίκο αντίστοιχα στα προημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά, η Δομινικανή Δημοκρατία επιβλήθηκε της ΠΓΔΜ, αλλά η Νιγηρία έκλεψε την παράσταση με τη νίκη επί της Ελλάδας

Του Μενέλαου Σεβαστιάδη

Δύο φαβορί από την Ευρώπη κράτησαν τους τίτλους τους, ένα ημι-φαβορί από τα Βαλκάνια ηττήθηκε από μια Νοτιοαμερικάνικη ομάδα και η Νιγηρία έγραψε ιστορία σε μία από τις μεγαλύτερες πρόσφατες εκπλήξεις του διεθνούς μπάσκετ κόντρα στην Ελλάδα.

Η Λιθουανία άντεξε κόντρα στο Πουέρο Ρίκο με 76-72, τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (11 π.) να σφραγίζει στο τελευταίο λεπτό τη νίκη και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά την Δομινικανή Δημοκρατία. Η ομάδα του κόουτς Καλιπάρι βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στην δεύτερη περίοδο, αλλά με ένα απίστευτο καμ μπακ νίκησε την ΠΓΔΜ με 10 πόντους διαφορά (86-76). Η Ρωσία έκανε περίπατο κόντρα στην Αγκόλα (80-65) και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Νιγηρία.

Ο Αντε Νταγκουντούρο σημείωσε επτά σερί πόντους στο τέλος του αγώνα, οδηγώντας τους Αφρικανικούς στη νίκη με έναν πόντο (80-79) κόντρα στην Ελλάδα. Ο Νταγκουντούρο επίσης έκοψε – ενδεχομένως με φάουλ – τον Βασίλη Σπανούλη στην προσπάθεια του για τρίποντο της τελευταίας στιγμής και άφησε τον Έλληνα σταρ μετά από ένα εκπληκτικό προσωπικό ματς (25 π., 7 ρ., 5 ασ.) και την ομάδα του εκτός διεκδίκησης ενός εκ των εισιτηρίων για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Είναι η πρώτη φορά μετά το 2002 που η Ελλάδα θα χάσει ένα μεγάλο διεθνές μπασκετικό τουρνουά μετά από δύο διαδοχικές συμμετοχές στους Ολυμπιακούς Αγώνες (2004, 2008).