Τρεις ευρωπαϊκές νίκες

2012-07-31T19:53:09+00:00 2012-07-31T19:53:09+00:00.

31/Jul/12 19:53

Οι Ευρωπαϊκές ομάδες πήραν τη νίκη στα τρία πρώτα ματς της δεύτερης μέρας του Ολυμπιακού τουρνουά των ανδρών. Η Ρωσία, η Ισπανία και η Λιθουανία επικράτησαν με σχετική άνεση της Κίνας, της Αυστραλία και της Νιγηρίας

Παίζοντας χωρίς το μεγαλύτερο όπλο τους στην περιφέρεια, τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, η Ισπανία θεωρητικά θα μπορούσε να έχει μπελάδες κόντρα στην Αυστραλία. Αυτό δεν συνέβη με τον Πάου Γκασόλ να αναλαμβάνει δράση με 20 πόντους και τον Ρούντι Φερνάντεθ, που τραυματίστηκε ελαφρά στο κεφάλι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου πέφτοντας πάνω σε έναν φωτογράφο, να σημειώνει 17. Η Ισπανία νίκησε με 82-70 μετά από μια εξαιρετική τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 26-10 υπέρ της. Το βασικό ερώτημα παραμένει πότε ο Ναβάρο θα είναι έτοιμος να παίξει ξανά και δεν υπήρχε καθαρή απάντηση για αυτό μετά το τέλος του ματς.

Στο πρώτο ματς της δεύτερης μέρας του τουρνουά μπάσκετ του Λονδίνου, η Ρωσία με κεφάτους τους Αντρέι Κιριλένο (16 π., 9 ρ.) και Αλεξέι Σβεντ (14 π., 6 ασ.) νίκησαν την Κίνα με 73-54. Ο φρι έιτζεντ από το ΝΒΑ Γι Γιανλιάν με 16 πόντους ήταν ο μόνος παίκτης των ηττημένων που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η τρίτη ευρωπαϊκή νίκη της ημέρας ήρθε από τη Λιθουανία κόντρα στη Νιγηρία (72-53). Οι Αφρικανοί είχαν μόλις 24,2% ευστοχία εντός παιδιάς και ένα τρίποντο σε 16 προσπάθειες. Ο Ντάριους Σονγκάιλα με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο θρυλικός πλέον πλέι μέικερ Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μοίρασε εννέα ασίστ.