Τα τρίποντα και η ιστορική νίκη

2012-08-06T21:28:12+00:00 2012-08-07T02:40:37+00:00.

06/Aug/12 21:28

Ο Πάτρικ Μιλς κράτησε το καλύτερο για το τέλος, όπως… κατέστρεφε το αήττητο των Ρώσων (82-80). Ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις οδήγησε τη Λιθουανία στο 76-63 επί της Τυνησίας και… στους Ρώσους.

Από Εurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Πάτρικ Μιλς τελείωσε το αήττητο των Ρώσων, με τρίποντο στην εκπνοή του παιχνιδιού, χάριν του οποίου έδωσε μια -υπό την όποια έννοια- μεγάλη νίκη στην Αυστραλία (82-80). Λίγα λεπτά νωρίτερα (στα 4.1” για τη λήξη), ο Βιτάλι Φριτζόν είχε ευστοχήσει σε δυο βολές και ο κόουτς Μπρεντ Μπράουν σχεδίασε την τελευταία επίθεση, για να βρει ο Τζο Ινγκλις τον Μιλς, στην κορυφή της ρακέτας. Και αυτό έγινε. Εχετε υπ’ όψιν σας ότι η Ρωσία ήταν ήδη η πρώτη του ομίλου και η Αυστραλία ήδη η τέταρτη και τώρα θα παίξει με τους Αμερικανούς, στα προημιτελικά.

Η Λιθουανία βρέθηκε στο -4 (50-54), στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά κράτησε το καλό για το τέλος: με επί μέρους 26-9 στην τέταρτη περίοδο, συμπεριλαμβανομένων δυο μεγάλων τρίποντων από τον Ρενάλντας Σεϊμπούτις, πανηγύρισαν τη νίκη επί της Τυνησίας (76-63). Ετσι, οι Λιθουανοί προκρίθηκαν ως τρίτοι στα προημιτελικά και θα παίξουν με τη Ρωσία.

H Μεγάλη Βρετανία νίκησε το πρώτο παιχνίδι μπάσκετ σε Ολυμπιακό τουρνουά, μετά το 1948 (όταν είχε επικρατήσει της Ιρλανδίας 46-21), με το 90-58 επί της Κίνας. Και οι δυο ομάδες έδιναν το τελευταίο τους παιχνίδι στους Αγώνες.

H Γαλλία νίκησε τη Νιγηρία 79-73, με τον Νικολά Μπατούμ να σκοράρει 23 πόντους. Με δικό του τρίποντο οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν 65-62 και δεν έχασαν ποτέ ξανά το πάνω χέρι.