Ολυμπιακός Blog: Έπαιξε σαν… πληγωμένο θηρίο στο Μιλάνο!

2021-11-27T11:41:09+00:00 2021-11-27T12:30:18+00:00.

27/Nov/21 11:41

Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για το πρώτο διπλό του Ολυμπιακού στην φετινή Ευρωλίγκα, το οποίο ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο στο Μιλάνο σε μία βραδιά αποδείξεων για όλους στο “ερυθρόλευκο” στρατόπεδο μετά τις αναταράξεις που έφερε η ήττα στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ήττα που ήρθε από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και κυρίως ο τρόπος, πλήγωσε τον εγωισμό άπαντων στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο. Αυτό ήταν κάτι εμφανές και σε ίσως κι αναμενόμενο από τη στιγμή που ο φετινός Ολυμπιακός σε αυτούς τους δυο μήνες αγωνιστικής δράσης είχε αποδείξει πως είναι ικανός για να πετύχει σημαντικά πράγματα την φετινή σεζόν.

Το αποτέλεσμα του ντέρμπι, λοιπόν, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός μετρούσε 0/4 μακριά από το σπίτι του στην Ευρωλίγκα, λειτούργησαν ευεργετικά για τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του που έβγαλαν αντίδραση στην αναμέτρηση της Ιταλίας, έδειξαν χαρακτήρα και αγωνίστηκαν σαν “πληγωμένο” (σ.σ. αλλά μυαλωμένο) θηρίο… κατασπαράσσοντας την Αρμάνι Μιλάνο, που βρέθηκε μπροστά στους ορκισμένους για απαντήσεις ερυθρόλευκους, οι οποίοι, όπως τόνισε χαρακτηριστικά μετά το τέλος του ματς ο Ετόρε Μεσίνα “Τους κλώτησαν τον κ…ο!“.

Προπονητής και παίκτες όχι απλά απέδειξαν πως διαθέτουν μέταλλο για τα δύσκολα, αλλά μπήκαν στο παρκέ ο καθένας πιστός στο ρόλο του, συγκεντρωμένοι 100% στο πλάνο και το αποτέλεσμα ήταν μια άνετη νίκη με αριθμούς ρεκόρ στην επίθεση.

Είναι δεδομένο, λοιπόν, πως ο εγωισμός όλων των Λιμάνι πληγώθηκε από το ντέρμπι της Δευτέρας και κοίταξαν κατάματα το πρόσωπο τους στο καθρέφτη και το πιο σημαντικό, αναγνώρισαν τα λάθη τους!

Τα Ανέλυσαν τα κατανόησαν, διαφοροποίησαν πράγματα και πιστοποίησαν πως είναι ομάδα πλέι οφ στην Ευρωλίγκα με μία εμφάνιση-δήλωση σε μία σκληρή έδρα, η οποία ήταν αήττητη (6/6) μέχρι χθες (26/11).

Από εκτελεστής… εξολοθρευτής ένα ημίχρονο δρόμος

papanikolaou

Το πιο βασικό που έκανε ο Ολυμπιακός από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό απέναντι στην Μιλάνο ήταν να παίξει το μπάσκετ του χωρίς δεύτερες σκέψεις και φοβίες.

Ξεκίνησε με την άμυνα του να έχει πρόβλημα λόγω Σιλντς, όμως στην επίθεση με τους Παπανικολάου και Ουόκαπ να βοηθούν στη σωστή κυκλοφορία της μπάλας και τον Ντόρσεϊ να αποδίδει σε σκορ και δημιουργία, βρήκαν έναν απίστευτο ρυθμό και εκτελώντας από παντού (7/10 τρίποντα σε 10′) έστειλαν από νωρίς μήνυμα νίκης.

Στη συνέχεια τη μπαγκέτα ανέλαβαν παίκτες, όπως οι Λαρεντζάκης, Μάρτιν και ΜακΚίσικ και με την βοήθεια των Σλούκα – Πρίντεζη έφεραν το εντυπωσιακό… 60 (12/16 τρίποντα), στην επίθεση στο τέλος του ημιχρόνου.

Αυτό ήταν το ένα και πραγματικό πολύ όμορφο πρόσωπο του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Το άλλο ήταν όμως αυτό που καθόρισε το σπουδαίο διπλό.

Η άμυνα των Πειραιωτών έκανε ξεκάθαρα τη διαφορά σε μία ακόμα νικηφόρα βραδιά. Ο Φαλ με το κορμί του σκέπασε το καλάθι και οι περιφερειακοί δεν άφησαν κανένα σκριν που να μην προσπαθούσαν να “σπάσουν”, άπλωναν συνεχώς τα χέρια τους στη μπάλα και πίεζαν στα όρια του φάουλ.

Αυτό οδηγούσε σε κακές και άτσαλες προσπάθειες τους Ιταλούς που ήταν “μπερδεμένοι” και χωρίς καθόλου ρυθμό λόγω της ελληνικής άμυνας.

Μάλιστα και στη συνέχεια της αναμέτρησης υπήρξαν παίκτες-κλειδιά σε αυτό το κομμάτι όπως ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ που μπήκε για πρώτη φορά στο 31′ και για 8 λεπτά συνεισέφερε σημαντικά μέσα στη ρακέτα (5 ριμπάουντ) και στην άμυνα με αλλαγές.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπορεί κατά μικρά διαστήματα και εκείνοι να σταμάτησαν να κυκλοφορούν με ορθό τρόπο τη μπάλα, όμως μέχρι το τέλος δεν επέτρεψαν στην Μιλάνο να διεκδικήσει τη νίκη, γιατί πραγματοποίησαν μία πλήρη εμφάνιση για 40 λεπτά.

Άλλωστε σε αυτό τους βοήθησε και το γεγονός πως από νωρίς βρήκαν ρυθμό όλοι οι παίκτες και ήρθε στο τέλος το ιστορικό ρεκόρ των 18 τριπόντων. Το σουτ πολλές φορές δεν είναι θέμα ικανότητας, αλλά ψυχολογίας και ο Ολυμπιακός το κατανόησε από πρώτο χέρι.

Επίσης πρέπει να τονιστεί πως ο κόουτς Μπαρτζώκας σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια άνοιξε το rotation από νωρίς και αυτό βοήθησε την ομάδα του να πάρει κάτι σε άμυνα και επίθεση και από τους 11 που αγωνίστηκαν. Όλοι οι παίκτες βρέθηκαν στο παρκέ και στα δύο ημίχρονα και αυτό ήταν πολύ σημαντικό για τη ψυχολογία και συνοχή της ομάδας.

Ο προπονητής των “ερυθρόλευκων” έδειξε και εκείνος πως κατανόησε τι δεν λειτούργησε στο ματς με τον ΠΑΟ. Όλες του οι κινήσεις και στα 40′ λεπτά βελτίωναν την ομάδα στο παρκέ και ομολογουμένως κέρδισε κατά κράτος τη “μάχη” της προπονητικής σκακιέρας απέναντι στον Έτορε Μεσίνα.

Η βραδιά στο Μιλάνο να έχει και συνέχεια

olympiacos

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τη καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα απέναντι στην ιταλική ομάδα και τώρα επιβάλλεται να διαχειριστεί σωστά τα πολλαπλά οφέλη που αποκόμισε από τη πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Βαθμολογικά οι Πειραιώτες αυτή τη στιγμή βρίσκονται στη τρίτη θέση της κατάταξης μαζί με Ζενίτ και Μιλάνο στο 8-4, σε μία αν τι άλλο εξαιρετική συγκομιδή για τα 12 πρώτα ματς. Μάλιστα μπροστά τους έχουν ένα πρόγραμμα-πρόκληση που μπορεί να τους διατηρήσει ψηλά στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ούνικς Καζάν (3/12) και Ερυθρός Αστέρας (9/12) τον περιμένουν στις δυνατές έδρες τους και στη συνέχεια υπάρχει “διαβολοβδομάδα” στο ΣΕΦ με Μπάγερν (15/12) και Βιλερμπάν (17/12).

Ένα 4/4 μοιάζει εφικτό σε αυτό το πακέτο αγώνων και είναι πιθανό να διαφοροποιήσει προς το καλύτερο τους στόχους του Ολυμπιακού για τη συνέχεια της regular season, αλλά και να τον στείλει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ (27/12).

Όμως αυτό για να συμβεί επιβάλλεται η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να συνεχίσει με εικόνα παρόμοιας της Ιταλίας, ώστε να μην παρουσιάζει μεταπτώσεις στην απόδοση της. Το “κλειδί” για τον Ολυμπιακό όχι μόνο το επόμενο χρονικό διάστημα, αλλά συνολικά κατά τη διάρκεια της σεζόν θα είναι να επιδείξει πνευματική και αγωνιστική σταθερότητα. Αν τα καταφέρει αυτόματα θα έχει μεγαλώσει και το ταβάνι του ως ομάδα…

Υ.Γ.: Το σωστό rotation από πλευράς προπονητικού τιμ φαίνεται και από το χρόνο συμμετοχής των παικτών. Πρώτος ήταν ο Ουόκαπ με 25′ λόγω της άμυνας σε αντιπάλους γκαρντ και μόλις 4 παίκτες (Παπανικολάου, Σλούκας, Βεζένκοφ) ξεπέρασαν τα 20 λεπτά συμμετοχής. Οι υπόλοιποι όλοι κυμάνθηκαν από 8 μέχρι και 19 λεπτά, έχοντας ρόλο στο παρκέ.

Υ.Γ. 2: Ο Παπανικολάου πραγματοποίησε ένα απίστευτο αμυντικά πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος παίζοντας αλλαγές με ψηλούς αντιπάλους από τους οποίους κέρδισε τρία επιθετικά φάουλ. Τον καλό “Παπ” τον έχει μεγάλη ανάγκη ο Ολυμπιακός.

Υ.Γ. 3: Είναι πολύ σημαντική η καλή κυκλοφορία της μπάλας (19 ασίστ) για τον Ολυμπιακό με το τρόπο που λειτουργεί στην επίθεση. Τα μόλις 9 λάθη ήταν καθοριστικά για να έρθει πιο εύκολα η νίκη.

Υ.Γ. 4: Το επόμενο αγωνιστικό στοίχημα είναι η ενσωμάτωση του Έισι στο rotation σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα, ώστε να φανεί το προπονητικό τιμ με ποια σχήματα παικτών και σε τι θέση τον υπολογίζει.

Μπαρτζώκας: “Πιστεύω στους παίκτες μου – Παίξαμε εξαιρετικά στην επίθεση”

Eurohoops Show: Vol. 10 για τον σαρωτικό Ολυμπιακό και τον ανεβασμένο Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός: Make it rain στο Μιλάνο με… μυθικό τρίποντο ρεκόρ!

Ολυμπιακός: Πρώτο διπλό και τι ΔΙΠΛΟ! (videos)