Ολυμπιακός Blog: Κορμί γεμάτο μελανιές στο ρινγκ του Βελιγραδίου

2021-12-10T09:25:22+00:00 2021-12-10T09:25:22+00:00.

10/Dec/21 09:25

Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για την ήττα του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα ματς που κρίθηκε στην άμυνα, στη δύναμη και στη σκληράδα και εκεί οι Σέρβοι αποδείχθηκαν πιο έτοιμοι βάζοντας τέλος στο νικηφόρο “ερυθρόλευκο” σερί.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι που όσο περνούσε η ώρα θύμιζε αγώνα μποξ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντέξει μέχρι το τέλος. Παρότι έριξε και εκείνος μπασκετικό ξύλο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι και ένα κορμί γεμάτο πληγές και μελανιές για πρώτη φορά από παρκέ της Ευρωλίγκα μετά από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο Βελιγράδι παρουσίασαν κατά διαστήματα το καλό τους πρόσωπο επιθετικά, αλλά η πολύ σκληρή και μερικές φορές εκτός ορίων άμυνα του Ερυθρού Αστέρα δεν τους επέτρεψε να βρουν ρυθμό πέρα από κ΄ποια σκόρπια λεπτά στα δύο ημίχρονα.

Εκεί όμως που οι “ερυθρόλευκοι” δεν παίρνουν καλό βαθμό είναι στην άμυνα τους η οποία στο δεύτερο μέρος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα (45 πόντους παθητικό) μέσα και έξω από τη ρακέτα, με κύριο επιθετικό εκφραστή του Αστέρα τον Κάλινιτς (career high με 25 πόντους).

Τέλος, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και πνευματικά. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τη συγκέντρωση και το καθαρό τους μυαλό στα τελευταία τέσσερα καθοριστικά λεπτά κάτι που τους κόστισε ακριβά, αφού εκεί εξανεμίστηκαν οι τελευταίες ελπίδες για το μεγάλο διπλό.

Μπορεί η ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα δεν κοστίζει βαθμολογικά λόγω των νικών σε ΜιλάνοΚαζάν, όμως στέρησε από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να “χτίσει” ένα μεγάλο και σημαντικό νικηφόρο σερί μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα, να προσθέσει κι άλλη απόσταση από τους διώκτες του και να ατσαλώσει ακόμα περισσότερο την αυτοπεποίθηση του.

Η σταθερά που δεν έδειξε… σταθερότητα και οι λεπτομέρειες που δεν πήγαν με το μέρος του

Όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές η άμυνα του φετινού Ολυμπιακού αποτελεί τη σταθερά που στη πλειοψηφία των αγώνων θα του δείξει το δρόμο για το θετικό αποτέλεσμα.

Οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετώπισαν την έκτη χειρότερη επίθεση της Ευρωλίγκα (70,7 πόντους) και την άφησαν να βρει ρυθμό από νωρίς είτε με μακρινά σουτ είτε από το post. Η έλλειψη συγκέντρωσης του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του αγώνα με αλλεπάλληλα λάθη και κακές αμυντικές τοποθετήσεις έθεσαν τη βάση, ώστε να βρουν οι Σέρβοι ψυχολογία στο σουτ και κυρίως στις επιλογές τους.

Στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε να ρίχνει… ξύλο χάρη στη second unit από την οποία ξεχώρισαν οι ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης και Μάρτιν. Με τον Σλούκα να ενορχηστρώνει την επίθεση άλλαξε η ροή του αγώνα και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ και πήγε εκείνος με τονωμένη ψυχολογία στα αποδυτήρια.

Από εκεί και πέρα μπορεί οι Πειραιώτες να έδειχναν στο τρίτο δεκάλεπτο πως έλεγχαν το ρυθμό, όμως στη πραγματικότητα αυτό δεν ίσχυσε αφού δύο – τρεις φορές που πήραν προβάδισμα της τάξης των 4-5 πόντων χάρη στα μεγάλα σουτ του Ντόρσεϊ, το απώλεσαν γρήγορα.

Παράλληλα σε αυτό το χρονικό σημείο οι παίκτες του Ράντονιτς “χτυπούσαν” κάθε miss match με τον Κάλινιτς και τον Μίτροβιτς και παρέμεναν κοντά ή ισόπαλοι στο σκορ, ενώ η άμυνα τους άρχισε εκ νέου να λειτουργεί με τα μεγάλα κορμιά μέσα στη ρακέτα να “σκεπάζουν” τα πάντα και να παίζουν συχνά όχι απλά σκληρά, αλλά πέρα από τα όρια του φάουλ.

Μάρτιν, Ντόρσεϊ, Σλούκας και Βεζένκοφ προσέφεραν στον Ολυμπιακό, όμως το rotation στους ψηλούς με τους Λιβιό – Πρίντεζη δεν απέδωσε καρπούς. Συνεχώς οι αντίπαλοι τους “χτυπούσαν” είτε μέσα στη ρακέτα είτε με drive και μακρινά σουτ κυρίως τον “Πρι” και αυτό πρόσφερε πόντους σε σημαντικό χρονικό σημείο στον Αστέρα. Στην επίθεση, δεν υπήρχε συνέπεια από τον Ολυμπιακό με τους Σέρβους πραγματικά να αποδεικνύουν γιατί διαθέτουν τη δεύτερη καλύτερη άμυνα της Ευρώπης (72 πόντους).

Στο τελευταίο τετράλεπτο κρίθηκαν τα πάντα με τον Σλούκα να ισοφαρίζει σε 69-69 και από εκεί και πέρα τα πράγματα να παίρνουν στραβό δρόμο. Οι Σέρβοι έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση με Κάλινιτς, Μίτροβιτς και Ουόλτερς, στην άμυνα έβαλαν “φρένο” στο Φαλ, αλλά και στους τρεις περιφερειακούς (Σλούκα, ΜακΚίσικ, Ντόρσεϊ). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το -8 (78-71) στο 39′ και τέλος…

Ο κόουτς Μπαρτζώκας μάλιστα δοκίμασε το τρικ με τα τρία καθαρόαιμα γκαρντ (Ουόκαπ, Σλούκας, Ντόρσεϊ) για να διαφοροποιήσει τα δεδομένα και να πιέσει σε όλο το γήπεδο, αλλά η πλάστιγγα είχε γύρει πλήρως σε ψυχολογικό επίπεδο υπέρ του Αστέρα και η ανατροπή έμεινε στη θεωρία.

Επιστροφή στο “κάστρο” του για να το κρατήσει απόρθητο

Ο Ολυμπιακός πλέον επιβάλλεται να πάει παρακάτω και να ξεχάσει ό,τι έγινε στο Βελιγράδι, γιατί στην Ευρωλίγκα ως γνωστόν μετράει πολύ η διαχείριση των συναισθημάτων και πόσο γρήγορα είσαι ικανός να τα διαφοροποιήσεις.

Στο Σερβία δέχθηκε πολύ μπασκετικό ξύλο, σε μία “καυτή” έδρα παρά το φιλικό τόνο που έδωσε η εξέδρα και έχασε στις λεπτομέρειες ένα διπλό που ίσως του εξασφάλιζε τη πρώτη τριάδα στο τέλος του πρώτου γύρου. Προσπάθησε να αντέξει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως η συγκέντρωση του επηρεάστηκε από τη σκληρή αντιμετώπιση των Σέρβων και αυτό έφερε αστοχία και νεύρα τα οποία πάντα αποτελούν συνδυασμό ήττας.

Τουλάχιστον, ο Χασάν Μάρτιν ήταν αποδοτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδειξε και πάλι συνέπεια στο σκοράρισμα, ενώ και ο χαμηλός απολογισμός στα λάθη (13) σε μία αναμέτρηση που ξεχείλιζε από σκληράδα και αθλητικότητα δείχνει ορθό τρόπο λειτουργίας ακόμα και σε βραδιά ήττας.

Μπροστά τους οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχουν μία ακόμα “διαβολοβδομάδα” στο ΣΕΦ με δύο ομάδες ιδιαίτερα ικανές και επικίνδυνες (Μπάγερν 15/12, Βιλερμπάν 17/12) έχοντας στις πλάτες τους και το χαρακτήρα του φαβορί.

Οι νίκες αποτελούν το καλύτερο “φάρμακο” όταν έρχεται ένα αρνητικό αποτέλεσμα ειδικά σε αγώνα που ήταν στα μέτρα σου και οι αναμετρήσεις με Γερμανούς και Γάλλους στο απόρθητο Φάληρο μπορούν και πάλι να αλλάξουν το τσιπάκι αν επιτευχθεί το εφικτό 2/2.

Αν την επόμενη Παρασκευή ο Ολυμπιακός πετύχει το στόχο του και αποδείξει ότι έπαψε να παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα στην εικόνα και στην αποτελεσματικότητα του τότε θα βρίσκεται στο 11-5 με 9/9 στο ΣΕΦ και ο δεύτερος γύρος της Ευρωλίγκας θα τον βρει με σαφώς πιο αναβαθμισμένους στόχους.

Υ.Γ. Επειδή πολύ κουβέντα γίνεται για τη διαιτησία του αγώνα η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός δίκαια διαμαρτύρεται για κάποια σφυρίγματα, αλλά κυρίως για το διαφορετικό κριτήριο που είχαν για τα φάουλ στις δύο ρακέτες (21-11 οι βολές). Υπήρξαν κραυγαλέες περιπτώσεις με ψηλούς που δεν πήραν φάουλ στο δεύτερο μέρος, ενώ και το τρίτο επιθετικό φάουλ του Μάρτιν δεν υφίσταται. Παρόλα αυτά η διαιτησία δεν έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα.

Υ.Γ. 2)  Ο Χασάν Μάρτιν ήταν η ευχάριστη έκπληξη του αγώνα κυρίως με το τρόπο που πάλευε στα ριμπάουντ και στις δύο ρακέτες, αλλά και στο πως διάβαζε και έδινε τις βοήθειες στην άμυνα. Όλο και καλύτερα είναι ο Αμερικανός και αυτό θα αποτελέσει μεγάλο κέρδος για τον κόουτς Μπαρτζώκα.

Υ.Γ 3) Οι χαμένες βολές έπαιξαν ρόλο στο τέλος, αφού θα μπορούσε να υπάρχει μία πιο μικρή διαφορά και να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Μόνο 1/3 ο καλός ΜακΚίσικ και 1/2 σε κρίσιμο σημείο από τον Φαλ στοίχισαν και ίσως εκεί χρειαστεί δουλειά, αφού συνολικά οι “ερυθρόλευκοι” σουτάρουν με 75% (8η χειρότερη επίδοση) από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Υ.Γ.4) Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είναι πολύ χρήσιμος και σημαντικός έτσι όπως είναι χτισμένος ο Ολυμπιακός, όμως πρέπει να μάθει να χαλιναγωγεί τον εαυτό του και να περιορίσει τις εκρήξεις του. Με τον Ερυθρό ο “Λάρι” έχασε τη ψυχραιμία του μετά από 1-2 ανάποδα σφυρίγματα, δέχθηκε τεχνική ποινή και βγήκε τελείως από το ρυθμό του ματς.

Μπαρτζώκας: “Απογοητευτήκαμε με κάποια σφυρίγματα”

Ολυμπιακός: “Χτίζει” αρνητική παράδοση στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (video)

Ντόρσεϊ: Δεν ήταν αρκετή για τον Ολυμπιακό η δεύτερη καλύτερη φετινή εμφάνιση (video)

Πρίντεζης: Ξεπέρασε τον Σπανούλη και έγινε ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ σε εύστοχα σουτ στην Ευρωλίγκα! (photo)