Να η ευκαιρία! Παναθηναϊκέ, κοίτα το δάσος!

2016-03-25T01:15:34+00:00 2016-03-25T01:16:25+00:00.

25/Mar/16 01:15

Ο Basket Freak αναλύει την εμφάνιση του Παναθηναϊκού και δεν επιδίδεται σε θριαμβολογία… Γράφει για τα πράγματα που πρέπει να βελτιώσουν οι πράσινοι, προκειμένου να γίνουν ικανοί για όλα

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Πριν μία εβδομάδα στο παιχνίδι απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν, είχαμε τονίσει τα αμυντικά προβλήματα που είχε εμφανίσει ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, λέγοντας ότι είναι ένας τομέας που η ομάδα του Τζόρτζεβιτς πρέπει να δείξει σαφή βελτίωση.

Απέναντι στην Νταρουσάφακα, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ακόμα χειρότερος συνολικά στην άμυνα, έκανε μια απαράδεκτη, για ομάδα που θέλει να έχει υψηλούς στόχους, πρώτη περίοδο και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Σε τέτοια παιχνίδια απέναντι σε αδιάφορες ομάδες αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μπεις από νωρίς δείχνοντας τα δόντια σου σαν ομάδα και την εικόνα του νικητή, για να απογοητεύσεις τον αντίπαλο, που ούτως η άλλως τα κίνητρα του δεν είναι το ίδιο ισχυρά.

Αντί αυτού οι πράσινοι έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να βρουν ρυθμό, να πιστέψουν στη νίκη, που τελικά την έχασαν λόγω της κλάσης του Έλιοτ Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός για μια ακόμα φορά έδειξε πόσο σημαντικός είναι, δείχνοντας πάλι χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, και έχει όλα τα φόντα να εξελιχτεί σε παίκτη βαρόμετρο για την ομάδα.

Η μάχη για τη δεύτερη θέση του ομίλου και το πλεονέκτημα έδρας παραμένει ζωντανή, με την ομάδα να βρίσκεται πλέον στη 3η θέση, βάζοντας από κάτω τον Ερυθρό Αστέρα, που ηττήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία στο Κράσνονταρ.

Για να κερδηθεί το πλεονέκτημα έδρας, πέρα από μία ήττα της Λοκομοτίβ Κουμπάν, οι πράσινοι είναι υποχρεωμένοι να ψάξουν ξανά το αμυντικό φίλτρο τους, που έχουν εμφανίσει σε κάποια παιχνίδια ή κατά διαστήματα σε κάποια άλλα. Αν το κάνουν αυτό τότε θα μπορέσουν να κάνουν το 2/2 και τουλάχιστον θα γνωρίζουν ότι έκαναν το καθήκον τους ακόμα και αν η Λοκομοτίβ δεν χάσει κάποιο παιχνίδι.

Η ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ και η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ για 40 λεπτά είναι απαραίτητη σε τόσο υψηλού επιπέδου παιχνίδια, και τα λάθη δεν θα τα συγχωρέσουν ομάδες που έχουν ακόμα μεγαλύτερη ποιότητα από την Νταρουσάφακα και θα βρεθούν στο δρόμο του τριφυλλιού στη φάση των 8.

Κακό ξεκίνημα

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εφιαλτικό για την Ελληνική ομάδα. Οι πράσινοι ήταν κυριολεκτικά σε άλλο γήπεδο, παίζοντας άμυνα με τα μάτια, με πολύ αργές αντιδράσεις στις περιστροφές και κάκιστο αμυντικό τρανζίσιον.

Ο Σεμίχ Ερντέν έμοιαζε με Τιμ Ντάνκαν κάνοντας ότι θέλει στη ρακέτα και με τον Ραντούλιτσα ουσιαστικά να μην μπορεί να τον ακολουθήσει. Ο Τούρκος σέντερ σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Τροφοδοτήθηκε μετά τα πικ και τελείωσε φάσεις, ενώ και όσες φορές πήρε μπάλα στο ποστ με πλάτη στο καλάθι δεν δυσκολεύτηκε να τις τελειώσει.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι πράσινοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, δεχόμενοι εύκολους πόντους ενώ και στην επίθεση δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερη κυκλοφορία μπάλας και οι περισσότεροι πόντοι ήταν αποτέλεσμα ατομικών ενεργειών. Τα νούμερα της πρώτης περιόδου μιλούν από μόνα τους.

Τριάντα πόντοι παθητικό, με την Νταρουσάφακα να έχει 11/14 σουτ, με μόλις ένα χαμένο δίποντο και τον Ερντέν να οργιάζει με 16 πόντους και μόλις ένα χαμένο σουτ. Πέρα από τα σουτ, και τα επιμέρους στατιστικά έδειχναν την εμφανέστατη νωθρότητα που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 10 λεπτά. Σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες η Νταρουσάφακα είχε το πάνω χέρι, 5-1 οι ασσίστ, 4-0 τα μπλοκ, 3-0 τα κλεψίματα και 1-5 τα λάθη με τους πράσινους να πουλάνε την μπάλα με χαρακτηριστική ευκολία.

Καλύτερη προστασία της ρακέτας και σερί

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε ιδιαίτερες διαφορές με την πρώτη ειδικά στο ξεκίνημα της, που παρά τα 2 γρήγορα κλεψίματα, η ομάδα δεν μπόρεσε να βρει κάποιο μομέντουμ. Αυτό που διορθώθηκε ήταν η προστασία της ρακέτας, τόσο από το παιχνίδι των ψηλών με τα dives τους αλλά και στο ποστ, αλλά και από τις διεισδύσεις των γκαρντ της Τουρκικής ομάδας.

Η άμυνα στην περιφέρεια ήταν ακόμα ζητούμενο, με αργές αντιδράσεις στα close out που τιμωρήθηκαν από τον Μαρκοϊσβίλι, αλλά και κάκιστες ατομικές άμυνες από τον Καλάθη που τιμώρησε ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Συνολικά ο Νικ Καλάθης έκανε κάκιστο παιχνίδι σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Τελείωσε το παιχνίδι με μόλις ένα πόντο, ενώ είχε τη χειρότερη επίδοση στη στατιστική του σκορ, όσο αυτός ήταν στο παρκέ με -9.

Η διαφορά έφτασε στους 13 (42-29), και εκεί επιτέλους ο Παναθηναϊκός εμφάνισε καλό και ομαδικό πρόσωπο στην επίθεση. Αυτό οφείλεται και στο συμμάζεμα που πρόσφερε για μια ακόμα φορά ο Δημήτρης Διαμαντίδης, με τους πράσινους να βγάζουν κάποιες καλές συνεργασίες, κάνοντας ένα σερί 11-0 για να κλείσουν το ημίχρονο μόλις στο -2.

Βελτιωμένος στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην επίθεση και μείωσαν αρκετά τα λάθη τους. Βρήκαν καλές συνεργασίες είτε από πικ εν ρολ είτε από καλή κυκλοφορία που οδηγούσε σε καλά σουτ από την περιφέρεια.

Στην άμυνα η ομάδα τιμωρήθηκε κυρίως από μακρινά σουτ, αφού είχε κλείσει αρκετά καλά τους διαδρόμους για το καλάθι. Ρέντινγκ και Γκόρντον δεν βρήκαν πολλά σουτ στο αγαπημένο τους παιχνίδι, που είναι να πηγαίνουν σε απομονώσεις και να φτάνουν βαθειά στη ρακέτα.

Οι πράσινοι τιμωρήθηκαν αρκετά από μακρινά σουτ, πολλές φορές στο τέλος επιθέσεων. Πρέλτζιτς, Μαρκοισβίλι και Γουίλμπεκιν σκόραραν τουλάχιστον 4 τέτοια τρίποντα στη Τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα η Τουρκική ομάδα να κρατάει με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, αλλά με τους πράσινους να δείχνουν ότι έχουν βρει έναν τρόπο να σκοράρουν και να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους ανακτούν διαφορές, στο επίπεδο του πρώτου ημιχρόνου.

Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Γουίλιαμς

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη τέταρτη περίοδο με όλα τα δεδομένα να δείχνουν ότι πάμε σε ένα θρίλερ. Το τέλος της τρίτης περιόδου ήρθε με ένα σημαντικό τρίποντο του Φελντέιν από τη γωνία μετά από πάσα του αρχηγού. Στη 4η περίοδο οι ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο, με τον Παναθηναϊκό να στηρίζεται στον εξαιρετικό Φελντέιν αλλά και τον Ραντούλιτσα που σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού πήρε το αίμα του πίσω για τη κάκιστη αμυντική πρώτη περίοδο απέναντι στον Ερντέν.

Ο Σέρβος όποτε έπαιρνε σε καλά σημεία την μπάλα στο ποστ τελείωνε και τις φάσεις αν και υπέπεσε και σε κάποια λάθη που θα μπορούσαν να αποβούν μοιραία.

Στα τελευταία λεπτά ο κόουτς Τζόρτζεβιτς ουσιαστικά πήγε σε αλλαγές handball για να μπορέσει να πάρει η ομάδα τα απαραίτητα σταματήματα στην άμυνα, ενώ πάντα επανέφερε τον Γουίλιαμς και τον Ραντούλιτσα στις επιθέσεις. Ο Αμερικανός κέρδισε αρκετά φάουλ σε παιχνίδι απομόνωσης, και οδηγήθηκε 10 φορές στη γραμμή της φιλανθρωπίας όντας αλάνθαστος. Με ένα σουτ του Γουίλιαμς και δύο βολές του Ραντούλιτσα οι πράσινοι βρέθηκαν στο +4 και αγκαλιά με τη νίκη.

Από εκεί και μετά επέδειξαν τάσεις αυτοχειρίας, με κακές ατομικές άμυνες και ανόητα φάουλ που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 7-0 σε 50 δευτερόλεπτα. Εκεί εμφανίστηκε σαν από μηχανής θεός και πάλι ο Γουίλιαμς που σκόραρε τους 7 από τους 19 πόντους του στα τελευταία 2:30. Ισοφάρισε με τρίποντο σε καθαρή ένας εναντίον ενός φάση, ο Παναθηναϊκός έβγαλε μια άμυνα και οι Τούρκοι έκαναν φάουλ χωρίς λογική με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Γουίλιαμς ευστόχησε και στις 2 βολές χαρίζοντας μια πολύ σημαντική όσο και αγχωτική νίκη.

Από αυτό το παιχνίδι οι πράσινοι πρέπει να κρατήσουν τα αρνητικά κομμάτια και να δουλέψουν για να τα βελτιώσουν. Οι στόχοι της ομάδας το απαιτούν και η συγκυρία είναι τέτοια που αυτό πρέπει να γίνει άμεσα καθώς τα Playoffs ξεκινούν σε σχεδόν 15 μέρες. Επίσης αναζητείται η βελτίωση και η σταθεροποίηση της απόδοσης του Καλάθη, γιατί είναι κομβικός παίκτης για την ομάδα και σε άμυνα και σε επίθεση.

Ο Διαμαντίδης βαδίζει στα 36, ενώ ο Χέινς, παρόλο που βοηθάει δεν παύει ακόμα να προσαρμόζεται. Σε σειρά αγώνων, η καλύτερη απόδοση του Καλάθη εκτός από ζητούμενη, είναι και απαραίτητη για να ελπίζει ο Παναθηναϊκός σε πρόκριση στο Φάιναλ 4.

Η επόμενη εβδομάδα είναι ιστορική, καθώς απέναντι στη Τσεντεβίτα θα τιμηθεί ο Δημήτρης Διαμαντίδης από την Ευρωλίγκα και οι στιγμές που θα διαδραματιστούν στο κλειστό του ΟΑΚΑ θα είναι μοναδικές, με τον κόσμο έχει την ευκαιρία για ένα πρώτο farewell, σε έναν από τους μεγαλύτερους παίκτες που έβαλαν ποτέ τη φανέλα με το τριφύλλι στο στήθος.

Ένας τεράστιος παίκτης, που αξίζει από κάθε άποψη να βιώσει στο κύκνειο άσμα του μια πετυχημένη ευρωπαϊκή πορεία και να ονειρεύεται μαζί με τον σύλλογο, μεγάλες στιγμές. Ο Παναθηναϊκός έχει πια το υλικό, έχει την πρόκριση στο τσεπάκι του, αλλά πρέπει τώρα να δουλέψει με επιμονή πάνω σε συγκεκριμένα στοιχεία του παιχνιδιού, για να… υψώσει το ταβάνι που έχει ως ομάδα και να αυξήσει τις πιθανότητές του να πάει στο Βερολίνο!

Δικαιολογημένος ο ενθουσιασμός για τον Ουίλιαμς, αλλά ο Αμερικανός στη παρούσα φάση είναι το “δέντρο” που πρέπει να…ποτιστεί και στο μέλλον. Το “δάσος” είναι η ευκαιρία που υπάρχει μπροστά, για να πάει η ομάδα φάιναλ φορ είτε με πλεονέκτημα, είτε με μειονέκτημα έδρας στα πλέι οφ!

Σε ένα γήπεδο και μια πόλη, που γεύτηκε το νέκταρ της κορυφής το 2009.