Α2: “Πέρασε” από την Ελευθερούπολη ο Ολυμπιακός Β’

2021-06-12T17:48:21+00:00 2021-06-12T19:50:02+00:00.

12/Jun/21 17:48

olympiacos b_a2

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός Β’ στην Ελευθερούπολη, αποτέλεσμα που τον διατηρεί πρώτο στην Α2. Όλα όσα έγιναν στην 4η αγωνιστική, η βαθμολογία και η συνέχεια.

Στο 14-3 της Α2 Ανδρών ανέβηκε ο Ολυμπιακός Β’, μετά τη νίκη του με κόντρα στην Ελευθερούπολη.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια, με τους φιλοξενούμενοι να ”περνούν” από μία δύσκολη έδρα, κάτι που δεν είχε καταφέρει πριν 3 ημέρες ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Πανερυθραϊκό με 66-71 με τον Μολφέτα να έχει 17 πόντους, για να μείνει 14-3, υστερώντας όμως στην ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό Β’.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο, όμως ένα επιμέρους 16-26 στο τέλος, έκρινε τον αγώνα. Με αυτό το ρεκόρ, οι νικητές παραμένουν πρώτοι στην βαθμολογία μετά την 4η αγωνιστική του δεύτερου γύρου και συνεχίζει να κρατάει το προβάδισμα για την απευθείας άνοδο στην Basket League.

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες οι Νικολαΐδης με 17 πόντους και Τσόχλας με 11 πόντους-6 ασίστ, ενώ για την Ελευθερούπολη του 11-6 προσπάθησε ο Δημάκος με 25 πόντους.

Στο ματς των 18:00, το Παγκράτι έφυγε με τη νίκη από τον Αμύντα σε ένα φοβερό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση με 81-82. Στον αγώνα που έγινε την Παρασκευή (11/6), η Καρδίτσα νίκησε το Μαρούσι 86-75, με τον Παπαρέγκα να έχει 27 πόντους και τον Κακλαμάνο 26.

8. Αμύντας 9-8 (1187-1236) 26

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής (16/6, 17.00)

Πανερυθραϊκός-Ολυμπιακός
Μαρούσι-Απόλλων Π.
Ελευθερούπολη-Παγκράτι
Αμύντας-Καρδίτσα

Τα φύλλα αγώνα

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Κ.-Κοϊμτζόγλου (Στουπίδης)

Δεκάλεπτα: 14-18, 34-33, 52-49, 68-74

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 7 (1), Τσουμάνης 6, Ράπτης 7, Ερμείδης 7 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 25 (2), Χάλαρης 9 (1), Νίκου 7 (1).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4, Νικολαΐδης 17 (3), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 3 (1), Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 11 (3), Χρηστίδης 9, Μελισσαράτος 13.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Μαλαμάς-Λιότσιος (Ζερδεβάς)

Δεκάλεπτα: 23-23, 37-37, 52-50, 66-71

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 5 (1), Ντουζίδης, Βουγιούκας 6, Σκάνδαλος 13 (3), Γεωργιάδης, Καμπουρίδης 9 (1), Στάθης 8 (2), Παπανικολάου 5 (1), Αθανασούλας 16 (2), Φιλιππάκος 4.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 5 (1), Νιφόρας 4, Αγγέλου, Ζούμπος 15 (3), Πουλιανίτης 10 (1), Μολφέτας 17 (2), Μπαζίνας 9 (3), Αντωνάκης 11 (1).

Αμύντας – Παγκράτι 81-82

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Σκαλτσής-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-34, 50-51, 71-71 (κ.α.), 81-82

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Ζούπας 11 (13 ασίστ), Τοπάλι 7 (1), Σιούντρης 7 (1), Βαρδιάνος 19 (3), Σάλεχ 11 (5 κλεψίματα), Κουκουνιάς 13 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιούση, Γκάτζο 2, Μπέλη 8 (10 ριμπάουντ), Τάγαρης 2.

Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος 8 (2), Κουφόπουλος 10, Ονάσογλου 10 (1), Ματαλιωτάκης 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ξύδης 6 (1), Καραμαλέγκος 6, Πεφάνης 12 (4), Δόξας 6, Ντιαλό 3, Γκαβασιάδης 10.

Καρδίτσα – Μαρούσι 86-75

Διαιτητές: Ξενικάκης-Λόρτος-Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 23-13, 43-29, 60-53, 86-75

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 29 (7/12 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Καρράς 5, Κακλαμάνος 26 (5/10 τρίποντα, 2/10 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Γκρέκας 6, Βαβάτσικος 10 (1/9 σουτ, 8/8 βολές, 5 ασίστ), Καλλές 8 (9 ριμπάουντ), Τσούκας 2 (6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μόσορας.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 1, Στασινός 14 (2/7 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ξύδας 18 (6/10 τρίποντα), Προίσκος 1, Κανέλλης 7 (1), Χατζηδάκης 10, Παπαγεωργόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Αρνόκουρος 9 (1), Δούκας 2, Γκαγκαλούδης 2 (1/8 σουτ, 5 ασίστ).