Α2: Με “100άρα” και Μάντζαρη τον Κόροιβο ο Τρίτωνας (videos)

2021-11-21T16:40:50+00:00 2021-11-21T17:12:18+00:00.

21/Nov/21 16:40

a2_triton_koroivos

Ο Τρίτωνας πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Κόροιβο (97-100), για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Μία τεράστια νίκη πέτυχε ο Τρίτωνας, για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Στην Αμαλιάδα, χρειάστηκε παράταση, ανάμεσα στον Κόροιβο και τον Τρίτωνα, με τον δεύτερο να χαμογελάει στο τέλος, μετά το 97-100.

Το 58-63 στην τρίτη περίοδο δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, που είδαν να ισοφαρίζονται στο τέλος (83-83), πριν τελικά επικρατήσουν στο έξτρα πεντάλεπτο με 4/4 βολές του Μαυροκεφαλίδη.

Ο Μάντζαρης ήταν όλα τα λεφτά για τον Τρίτωνα με 20 πόντους (6/8 τρίποντα), με τον Δημάκο να προσθέτει 17, τον Μαυροκεφαλίδη 12 και τον Μανοϊλόβιτς 13. Για τους γηπεδούχους, προσπάθησε με 22 ο Παπαρέγκας και με 21 ο Μαστρογιαννόπουλος.

Αυτή ήταν η 4η νίκη του Τρίτωνα σε 6 αγώνες, ενώ ο Κόροιβος βρίσκεται πλέον στο 4-3.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 42-39, 58-63, 83-83, πρτ. 97-100

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 22 (4), Μίτροβιτς 16 (4), Ετζιάκα, Μαστρογιαννόπουλος 21 (4), Κάππος 18 (4), Μιχαλούτσος 4, Τάταρης 9, Μαστόρος 7 (1), Γκαβασιάδης, Νάνος.

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 3, Μανοΐλοβιτς 13, Θεοδώρου 4, Τσόχλας 8 (2), Μάντζαρης 20 (6), Παπαδημητρίου 10, Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Μελισσαράτος 12, Δημάκος 17 (3)

Θυμηθείτε όσα έγιναν το Σάββατο (20/11) στην Α2 Ανδρών

Μάλιστα, στο ματς παραβρέθηκε ο Βαγγέλης Λιόλιος, με τον Πρόεδρο της ΕΟΚ να τονίζει την σημασία της Ομοσπονδίας με την ΕΡΤ, όσον αφορά την τηλεοπτική κάλυψη της κατηγορίας, ενώ αναφέρθηκε και στην Εθνική ομάδα.

«Η Εθνική ομάδα είναι όλες της Ελλάδας, γι’ αυτό αποφασίσαμε να πάμε σε διαφορετικές πόλεις, αλλά και στην Αθήνα για να δώσουμε αγώνες. Θα είμαστε στη Θεσσαλονίκη μετά από πολλά χρόνια την επόμενη εβδομάδα, όπως ήμασταν και με τις Γυναίκες στην Ξάνθη. Όσο για τον Σωτήρη Μανωλόπουλο, δεν θα είναι στο ματς με τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ, αλλά λογικά θα είναι μαζί μας στον αγώνα με τη Λευκορωσία στη Θεσσαλονίκη»