Κύπελλο Ανδρών: Ο Πανιώνιος χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο, εύκολα ο Μίλωνας, γλίτωσαν οι Αμύντας και Έσπερος

2023-09-30T19:32:21+00:00 2023-09-30T20:37:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

30/Sep/23 19:32

Ο Πανιώνιος συνέτριψε με 86-63 τον Πανερυθραϊκό στο “Κροίσος Πέρσης” της Νέας Σμύρνης, με τον Δημήτρη Βεργίνη απόλυτο πρωταγωνιστή. Νίκες και για Μίλωνα, Έσπερο, Αμύντα και Κόροιβο.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Η 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας είχε ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Σημαντικές νίκες για Πανιώνιο, Έσπερο, Μίλωνα, Αμύντα και Κόροιβο.

Θυμίζουμε ότι ο Ηρακλής δεν κατέβηκε νωρίτερα στο ματς με τη Δόξα Λευκάδας, εξαιτίας πέντε επιβεβαιωμένων κρουσμάτων κορονοϊού.

Ο αγώνας κατοχυρώθηκε, όπως ανέφερε και επίσημα η ΕΟΚ, στους νησιώτες με σκορ 20-0, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου άνευ αγώνα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Πανιώνιος αρχικά, κατάφερε και επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 86-63, χάρις σ’ ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά εκεί κατάφερε να χτίσει μία σημαντική διαφορά. Έτσι έκλεισε θέση στην 2η αγωνιστική της Β Φάσης και το ματς με τον Ερμή Σχηματαρίου.

Το βάθος του Ιστορικού ήδη από το πρώτο επίσημο ματς του για φέτος ήταν εμφανές και με τον Βεργίνη (25 πόντοι, 9-13 σουτ, 3-5 τρίποντα) να κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα, έχοντας άξιο συμπαραστάτη και τον Γκίκα, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.

Έτσι, παίζοντας καλύτερη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με διψήφιο προβάδισμα (63-53) στο τέλος της περιόδου.

Τα Δεκάλεπτα: 16-16, 38-37, 63-53, 86-63

Ψυχικό – Έσπερος 81-84: Επτάψυχος στο τέλος!

Ο Έσπερος κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και με ψυχραιμία στο τέλος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, έγραψε το 84-81 και πέρασε στη δεύτερη φάση.

Το Ψυχικό βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με +13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Μπάλος με 5/6 σουτ έδωσε στον Έσπερο το κάτι παραπάνω και ουσιαστικά μαζί με τον Λιάπη, που μπήκε λίγο αργότερα στην εξίσωση, επέστρεψαν στο ματς και πέρασαν μπροστά λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Το ματς βέβαια θα γινόταν ξανά ντέρμπι στο τέλος, με τους Κουκά και Τοπάλι με διαδοχικές λύσεις να φέρνουν το ματς στο καλάθι ένα λεπτό πριν το φινάλε (74-77) και τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει σε 77-77 από την περίμετρο λίγο αργότερα.

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 38-25, 57-59, 81-84

ΑΟΠΦ – Κόροιβος 77-81: Ο Καχίμ έγινε ήρωας

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας, μπορεί να ήταν το φαβορί, όμως τα βρήκε σκούρα στο Παλαιό Φάληρο…

Στο τέλος έκαμψε την αντίσταση του ΑΟΠΦ, επικρατώντας με 81-77 στην πρεμιέρα της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του, με την ομάδα της Αμαλιάδας να επιστρέφει στο ματς χάρις σε σημαντικά καλάθια του Καχίμ.

Συγκεκριμένα, με δυο προσωπικά, απανωτά καλάθια του στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη), χάρισε στην ομάδα της Αμαλιάδας μία σημαντική πρόκριση στην επόμενη φάση και την τελική 15άδα του θεσμού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν επίσης στο ντεμπούτο του ο Κουξάουσεν με 21 πόντους.

Από την άλλη μεριά, ξεχώρισε περισσότερο τόσο ο Σκόρδος όσο και ο Καλιανιώτης με 19 πόντους ο καθένας.

Τα Δεκάλεπτα: 19-25, 38-40, 55-56, 77-81

ΓΑΣ Κομοτηνή – Αμύντας 70-72: Γλίτωσε στο φινάλε με μπροστάρη Δόξα

Ο Αμύντας δυσκολεύτηκε αρκετά, όμως όταν έχεις τέτοιον Μάριο Δόξα, δύσκολα να χάσεις.

Ο Δόξας έγινε ο λυτρωτής της ομάδας του, πετυχαίνοντας τις κρίσιμες βολές αλλά και να κάνει το νικητήριο… μπλοκ στην εκπνοή, ο Αμύντας άλωσε την Κομοτηνή με 72-70 και περιμένει τον νικητή του αυριανού Λεύκιππος Ξάνθης – ΑΕΝΚ (13:00).

H Κομοτηνή βρήκε το θάρρος και την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν για να επιστρέψει στο ντέρμπι με αξιώσεις, χάρη στον Περρή, ο οποίος είχε ήδη στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου 22 πόντους με 16 σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσει τόσο σε 40-45 στο 26′ και 44-48 στο 27′ όσο και σε 58-61 στο 33′ τρέχοντας σερί της τάξης του 11-6 στην 4η περίοδο μέχρι στιγμής.

Ο Φιλοξενίδης ισοφάρισε το σκορ σε 64-64, όμως ο Σιούντρης με ακόμη ένα μεγάλο σουτ έκανε το 64-67 στο 36′ φτάνοντας τους 14 πόντους με το τέταρτο τρίποντο.

Με μερικά δευτερόλεπτα να απομένουν, ο… διπλός Μάριος Δόξας με 2-2 βολές, έβαλε εκ νέου μπροστά τους πορτοκαλί με 70-72 (22” για το τέλος), με τον ίδιο παίκτη να κάνει και μια καθοριστική τάπα στην τελευταία φάση χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 11-21, 25-33, 47-55, 70-72

Ελευθερούπολη – Αίας Ευόσμου 83-71: Εμφατική νίκη στο ντέρμπι της Elite League

Η Ελευθερούπολη ήταν καλύτερη και επικράτησε δικαίως στο ντέρμπι της Elite League κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου (83-71) για την 1η αγωνιστική της Β Φάσης του Κυπέλλου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε από το πρώτο δεκάλεπτο να περιορίσει τους αντιπάλους, όμως ούτε στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον τρόπο να περιορίσει το δίδυμο των Γκάθραϊτ και Μαστόρου, οι οποίοι σκοράροντας 26 πόντους και δημιουργώντας για τον άμεσο περίγυρό τους άλλους 18 (!) έκαναν ό,τι μπορούσαν για να σπρώξουν την ομάδα τους σε ακόμα μεγαλύτερα προβαδίσματα μέχρι το φινάλε.

Έτσι κι έγινε…

Η Ελευθερούπολη ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +20, βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στον Αίαντα, για να έρθει αυτή η νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της Elite League.

Τα Δεκάλεπτα: 22-17, 44-31, 67-44, 83-71

Πανσερραϊκός – Μίλων 43-66: Πέρασε… αέρας από τις Σέρρες

Ο Μίλωνας πήρε μεγάλο και άνετο διπλό στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό (66-43), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την δεύτερη στροφή εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Χολαργός, μετά τη νίκη επί του Πρωτέα Βούλας στην παράταση με 89-84.

Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους ο Μίλωνας είχε επιτρέψει συνολικά στην 2η περίοδο μόλις έξι πόντους αλλά και τέσσερις στο τελευταίο πεντάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Μπερτ (10 πόντοι, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα) και Ζούμπος (11 πόντοι, 3-3 τρίποντα) έδειξε πως θα ξεμπέρδευε από νωρίς στις Σέρρες.

Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου όμως, το ματς φαινόταν πως είχε κριθεί ήδη, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους +20 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 15-18, 21-39, 33-55, 43-66