Elite League: Ο Μίλωνας χαμογέλασε στην ΜΑΤΣΑΡΑ των δύο παρατάσεων κόντρα στην Ελευθερούπολη

2024-02-25T16:47:34+00:00 2024-02-25T17:01:34+00:00.

Μάνος Φυρογένης

25/Feb/24 16:47

Ήταν ντέρμπι όπως αναμενόταν και χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να αναδειχθεί νικητής. Ο Μίλωνας πήγε να βάλει τα… χεράκια του και να βγάλει τα ματάκια του, όμως ακόμα κι αν χρειάστηκε δύο παρατάσεις νίκησε την Ελευθερούπολη με 99-84 στην αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Elite League.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Μίλωνας και Ελευθερούπολη ζήλεψαν την αίγλη του πρόσφατου ιστορικού ματς της Ρεάλ κόντρα στην Εφές για την 19η στροφή της Ευρωλίγκας που κρίθηκε στις 4 παρατάσεις και είπαν να τους μιμηθούν κατά τι στην ΜΑΤΣΑΡΑ που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Elite League.

Οι δύο ομάδες χρειάστηκε να παίξουν 50 λεπτά για να βγάλουν νικητή και αυτός ήταν ο Μίλωνας (14-9) χάρις το ξέσπασμα των Νεοσμυρνιωτών στη δεύτερη παράταση (99-84 τελικό σκορ) απέναντι σε μια Ελευθερούπολη που δεν έλεγε να παραιτηθεί.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Καραγιάννη επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή κολλητά αποτελέσματα και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του πρωτοπόρου Πανιωνίου (16-7) που έχασε το Σάββατο (24/2), πλησιάζοντας παράλληλα την ομάδα της Καβάλας και την Μεγαρίδα στη μία νίκη (15-8 ρεκόρ).

Οι Πέτρος Μελισσαράτος (19π., 12ριμπ.) και ο συνήθης ύποπτος Στιβ Μπαρτ (19π., 6ριμπ., 3ασίστ, 3/7 τρίποντα) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους που παρότι κρατούσαν την τύχη του αγώνα στα χέρια τους (68-60 στο 30′) επέτρεψαν στους Καβαλιώτες να τρέξουν επιμέρους 7-15 στην τελευταία περίοδο και να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

“Διψήφιοι» ήταν επίσης οι ΜακΚίσικ (13π., 5ασ.), Κανονίδης (13π., 2/5τρίποντα, 7ασίστ 5ριμπ.), Δημάκος (12π., 2/5τρίποντα) και Σκορδίλης (10π., 11ριμπ.) που έκανε και double double.

Για την Ελευθερούπολη που πάλεψε με νύχια και με δόντια για να παραμείνει μόνη δεύτερη στην κατάταξη της Elite League, οι Άλεν και Γκαθράιτ είχαν από 22 πόντους έκαστος ενώ ο Μαστόρος πραγματοποίησε μία “γεμάτη” εμφάνιση με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Άλεν αστόχησε στο τέλους του 40λεπτου σε προσπάθεια τριών πόντων που θα ολοκλήρωνε μία πολύ σπουδαία ανατροπή για την Ελευθερούπολη ενώ και ο Μπαρτ στο τέλος της πρώτης περιόδου δεν κατάφερε με μακρινό σουτ να αποσοβήσει την δεύτερη παράταση.

Δεκάλεπτα: 24-20, 48-38, 68-60, 75-75, 81-81 (α’ πρτ.), 99-84 (β’ πρτ.)

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 13 (1), Σκορδίλης 10 (1), Πετρίδης 2, Aνέστης, Μελισσαράτος 19 (1), Μοτσενίγος 4, Μπαρτ 19 (3), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 7 (1), Δημάκος 12 (2), Κανονίδης 13 (2).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 22 (4), Γκάθραϊτ 22 (3), Καμπουρίδης 10 (2), Ιατρίδης 5 (1), Λογοθέτης 2, Μαστόρος 21 (3), Κουρτίδης 2, Τσέλλος, Καλογερίας.