A2: Έγραψε ιστορία ο Χολαργός, 3-0 τον Απόλλωνα Π. και άνοδος!

2018-05-26T19:54:40+00:00 2018-05-26T21:10:29+00:00.

Giannis Askounis

26/May/18 19:54

r ʁԇÏщ`/ ׏ˁуϓ - Pϋ˙͠ЁԑS (֙ԏÑVɁ: ӔŋɏӠ̉Ӊ́Ӡ/ EUROKINISSI)

Την άνοδο στη Stoiximan.gr Basket League εξασφάλισε για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Χολαργός κερδίζοντας με 91-76 τον Απόλλωνα Πάτρας το Σάββατο (26/5).

Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού ξεκίνησε την τελική σειρά της Α2 για την άνοδο στην κορυφαία τη τάξει κατηγορία της χώρας μας με προβάδισμα 2-0 λόγω των δύο νικών στα ισάριθμα ματς με τον αχαϊκό σύλλογο στην κανονική περίοδο. Με το σημερινό θετικό αποτέλεσμα στο “Αντώνης Τρίτσης” τελείωσε τη σειρά στο 3-0 και έκλεισε θέση στην Α1. Την άνοδο από την κανονική περίοδο του 2017-18 εξασφάλισε το Περιστέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας τους και στο ξεκίνημα του τελευταίου 10άλεπτου δημιούργησαν διψήφια διαφορά εξοντώνοντας τους μαχητικούς Πατρινούς. Το μόνο που έμενε ήταν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες, το προπονητικό τιμ και τα μέλη της διοίκησης του Χολαργού, όπως και συνέβη μετά το πέρας του τελευταίου φετινού αγώνα της Α2.

Δεκάλεπτα: 19-18, 42-42, 67-61, 91-76.
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Αναστόπουλος Αντ. και Παντελίδης.
Χολαργός (Κουφός): Μπελ 19 (1), Λάππας 13 (1), Παπανικολάου, Κόκκαλης, Παπαντωνάκος 8 (2), Μοτσενίγος 3 (1), Κομποδιέτας 14 (2), Τσάμης 19 (2), Σπυρόπουλος 4, Τζακόπουλος 11 (2).
Απόλλων Πατρών (Δελέγκος): Ερμείδης, Άκερ 18 (3), Ματαλών 6, Μαστρογιαννόπουλος 14 (2), Αποστολίδης 4, Τσιάρας 4, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 4, Κουρέπης, Γόντικας 13, Χείλαρης 13 (2), Αναγνωστόπουλος.