Α2: Ματσάρα στο Ιβανώφειο και ΜΑΓΚΑΣ Ηρακλής στην κορυφή!

2018-12-12T19:24:57+00:00 2018-12-12T19:43:48+00:00.

12/Dec/18 19:24

Ο Ηρακλής ήταν ο μεγάλος νικητής του εξ αναβολής ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α2, κερδίζοντας εντός έδρας τον Ιωνικό με … στην παράταση!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο, με τον Ηρακλή απλά να καταφέρνει να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 48-47.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι “μάχες” στο παρκέ ήταν εντυπωσιακές, ενώ οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες, με τις δύο ομάδες τελικά να οδηγούνται στην παράταση με σκορ 82-82.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ηρακλής ήταν λίγο καλύτερος και έχοντας καθοριστικούς τους Γιαννακίδης και Καλαϊτζή (5 σερί πόντους στην παράταση) πήρε την σπουδαία νίκη με 93-90.

Τα πάντα στον αγώνα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, όπου ο Γιαννακίδης πέτυχε το μεγάλο τρίποντο νίκης στα 26′ δευτερόλεπτα, κάνοντας το σκορ 92-88, ενώ έβαλε και 1/2 βολές στο τέλος (93-88) “σφραγίζοντας” την τεράστιας σημασίας νίκη για την ομάδα του.

Στο άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε σήμερα (12/12), το Ψυχικό με “σούπερ” τον Νίκο Αρσενόπουλο κέρδισε εύκολα με 89-71 το Μαρούσι.