Α2: Επιβλητικός ο Ολυμπιακός Β’ στην πρεμιέρα

2019-10-05T17:58:26+00:00 2019-10-05T18:56:21+00:00.

Axilleas Mavrodontis

05/Oct/19 17:58

Eurohoops.net

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Α2 η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, επικρατώντας του Τρίτωνα στην πρεμιέρα με 74-56.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες από την αρχή είχαν τον έλεγχο και έφτασαν άνετα στη νίκη στο κατάμεστο βοηθητικό κλειστό του ΣΕΦ, ξεκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα και δείχνοντας πως έχουν αφήσει πίσω την ήττα από το Ανατόλια για το Κύπελλο Ελλάδος. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού Β’ ήταν οι Πετρόπουλος και Τζόλος, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ποκουσέφσκι, στο πρώτο του παιχνίδι μετά την επιστροφή του στην δράση. 

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε σπουδαίο “διπλό” στην Ελευθερούπολη με 91-87, ενώ μεγάλη νίκη πήρε και ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε με 92-82 της Δάφνης.

Ο Οίακας δεν είχε πρόβλημα στο κλειστό της Πυρκάλ, παίρνοντας το ροζ φύλλο με 83-59 κόντρα στον Αμύντα, με το Αγρινιο να έχει επίσης εύκολο έργο κόντρα στο Ψυχικό, όπως δείχνει και το τελικό 79-59.

Ο Απόλλωνας επικράτησε εύκολα με 92-67 του Φίλιππου Βέροιας στην Πάτρα, ενώ στην Καρδίτσα η ομώνυμη ομάδα πέρασε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στο Παγκράτι, όπως δείχνει και το τελικό 87-77. Τέλος το Ανατόλια δυσκολεύτηκε, όμως τελικά πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Κόροιβο με 81-78.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής: 

Ανατόλια – Κόροιβος 81-78
Καρδίτσα – Παγκράτι 87-77
Αγρίνιο – Ψυχικό 79-59
Διαγόρας Δρ. – Δάφνη 92-82
Ολυμπιακός Β’ – Τρίτων 74-56
Ελευθερούπολη – Χαρίλαος Τρικούπης 87-91
Απόλλων Π. – Φίλιππος Βέροιας 92-67
Αμύντας – Οίαξ Ναυπλίου 59-83

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ 81-78
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Τοζακίδης)
Δεκάλεπτα: 20-19, 37-43, 56-59, 81-78
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 2, Γκατζιάς 11 (1), Παπαδόπουλος 7 (1), Καραποστόλου 19 (2), Ασημακόπουλος 5, Μπρόζος 3, Πιλκούδης 6, Τόζιος 13, Αμπατζάς 15 (3).
Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μάινς 11 (2), Ρουτκάουσκας 9, Δημητρακόπουλος, Ματαλών 18 (1), Χρυσόπουλος 7 (2), Χατζηδάκης 8, Σιγκούνας 17 (4), Κάτζος 2, Αθανασούλας 4, Ρούνης, Μπεκρής 2, Τάταρης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 87-77
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Καλογερόπουλος Λ.-Δόλγυρας (Χλωρός)
Δεκάλεπτα: 21-14, 47-34, 71-57, 87-77
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 9 (1), Γράβας 15, Σανδραμάνης, Παππάς 5 (1), Κακλαμάνος 10 (2), Ερμείδης 4, Θέος 11, Καλλές 5, Παπαδόπουλος 6, Τριανταφύλλου 22 (5).
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 13 (2), Πίνης 5 (1), Κακαργιάς, Χνάρης, Ντιαλό, Ξύδης 7 (1), Καραμαλέγκος 8, Μιχαλούτσος 17 (4), Ντράσκοβιτς 22 (1), Δελίδης 3 (1), Μουστόπουλος 2.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΨΥΧΙΚΟ 79-59
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου-Καρπάνος (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 17-14, 43-22, 55-39, 79-59
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 13, Μπερέρης 5 (1), Μιχάλογλου 9 (1), Χατζηνικόλας 3 (1), Φραντσέσκι 21, Χρήστου, Παπαχρήστος 2, Γκρέκας 7 (1), Σταματογιάννης 8, Ψαράς 5, Κασιούμης 6, Σταμίρης.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Παπανικολάου 24 (2), Μαλέλης 1, Μιλεντίγεβιτς 11 (2), Θεοδώρου 7 (1), Μαστόρος 4, Αναγνωστόπουλος, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης 10 (2), Φρέιτας 2.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 92-82
Διαιτητές: Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος-Γιακείμη (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 27-23, 53-37, 71-65, 92-82
Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 4, Καράμπουλας 28 (6), Πολυτάρχου 6, Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 25, Καρασταμάτης, Βλάχος 8 (2), Μαχαίρας 4, Γκιουζέλης 9 (2).
Δάφνη (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 20 (5), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 17 (3), Αγγέλου 3 (1), Καννάς 4, Φιλιππάκος 24, Γκάτζο 3 (1), Μπάλος, Αρνόκουρος 1, Σούμαν, Κανονίδης 10 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝ 74-56
Διαιτητές: Τσώνος-Σκούτας-Καλογερόπουλος Φ. (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 23-10, 46-26, 60-45, 72-56
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 17 (4), Μωραΐτης, Νοέας 6 (1), Κολοβέρος, Καμπούρης, Νίκου 3 (1), Τζόλος 15 (3), Αρσενόπουλος, Χρηστίδης 10, Μελισσαράτος 11 (1), Ποκουσέφσκι 12 (3).
Τρίτων (Μιχελάκος): Γάργαλης 2, Κουτούλας 6, Καλαντζής 6 (1), Κόκκαλης 22 (4), Παπαρέγκας 5 (1), Χανιώτης, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 4, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 8, Βερτούδος, Στανόγεβιτς 3.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 87-91
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Αγραφιώτης Ιωάν. (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 18-23, 40-38, 59-60, 87-91
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 21, Γοργόνης 10, Τσούτσος, Γκέλιος, Μοτσενίγος 15 (4), Καραγιώργος, Σταμπουλής 12, Καμπουρίδης 12, Μπένας 12, Δεληγεώργης 5.
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 15 (3), Αντωνάκης 15 (2), Ναούμης 2, Ράπτης 23, Οικονομόπουλος 14 (4), Μαργέλης 1, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 13 (3), Σκουλίδας 8 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 92-67
Διαιτητές: Τσολάκος-Ρίζος-Νάστος (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 26-17, 46-31, 66-47, 92-67
Απόλλων (Δελέγκος): Τσιακμάς 1, Νιφόρας 2, Κούτρας, Μπέμπης 7 (1), Παπαφωτίου 2, Κάδρας 18, Τσάμης 17 (2), Μολφέτας 22 (2), Ζούμπος 18 (4), Μπαζίνας 1, Εζόμο 4, Τζακόπουλος.
Φίλιππος (Γκίμας): Φιλιππόπουλος, Τσούκας, Τσεσμετζίδης 7 (1), Βάλλιος 2, Τσιακλαγκάνος 4, Φυλάκης, Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 7 (1), Καντάρκος 13, Ελευθεριάδης 15 (2).

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 59-83
Διαιτητές: Παντελίδης-Χαλαμπαλάκης-Χριστινάκης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 18-22, 30-38, 48-59, 59-83
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14, Κάπρης, Σιούντρης, Καλδής, Βαρδιάνος 6 (1), Κερασοβίτης 9 (2), Κουκουνιάς 5, Κομποδιέτας 10 (2), Φακοπουλίδης 7 (1), Κωνσταντακόπουλος 4 (1), Μέλιος 4.
Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 13, Ραζής 4, Κουμπούρας 11 (1), Πασολάρι 3 (1), Παπαντωνίου 1, Τζόρτζεβιτς 14, Ευστρατίου, Βύρλας, Καλλινικίδης 4, Μακρής 10 (1), Ζώρζος 16 (2), Ψημίτης 7 (1).

Η Βαθμολογία (Μετά την 1η αγωνιστική):

1. Οίαξ Ναυπλίου 2 (1-0)
——————————————–
2. Απόλλων Π. 2 (1-0)
3. Αγρίνιο 2 (1-0)
4. Διαγόρας Δρ. 2 (1-0)
5. Καρδίτσα 2 (1-0)
——————————————–
6. Χ. Τρικούπης 2 (1-0)
7. Ανατόλια 2 (1-0)
8. Κόροιβος 1 (0-1)
9. Ελευθερούπολη 1 (0-1)
10. Παγκράτι 1 (0-1)
——————————————–
11. Δάφνη Δαφνίου 1 (0-1)
12. Ψυχικό 1 (0-1)
13. Τρίτων 1 (0-1)
14. Φίλιππος Βέροιας 1 (0-1)
——————————————–
15. Αμύντας 1 (0-1)
16. Ολυμπιακός Β’ -4 (1-0)*

*Ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6

Επόμενη αγωνιστική (2η, 12/10):

Παγκράτι – Ανατόλια
Ψυχικό – Καρδίτσα
Δάφνη Δαφνίου – Αγρίνιο
Τρίτων – Διαγόρας Δρυοπιδέων
Χαρίλαος Τρικούπης – Ολυμπιακός Β’
Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη
Οίαξ Ναυπλίου – Απόλλων Πάτρας
Κόροιβος – Αμύντας

Διαβάστε εδώ τα τελευταία νέα